Home Zahraničí OSN znovu vyzývá Tálibán, aby otevřel univerzity a školy ženám

OSN znovu vyzývá Tálibán, aby otevřel univerzity a školy ženám

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) měsíc před začátkem školního roku v Afghánistánu znovu vyzvala Taliban, aby zrušil zákaz vzdělávání žen.

»Za měsíc otevřou školy a univerzity v celém Afghánistánu své brány na nový školní rok, ale ne pro miliony žen a dívek. Jedná se o porušování lidských práv a kolosální akt poškozování vlastní země. UNAMA vyzývá úřady, aby okamžitě jednaly a ochránily životy, živobytí a budoucnost žen,« uvedla mise ve zprávě zveřejněné dnes na Twitteru.

Koncem ledna bylo oznámeno, že ministerstvo vysokého školství prozatímní vlády vytvořené Tálibánem rozeslalo afghánským univerzitám dopisy, v nichž »až do odvolání« zakazuje přihlašování žen k přijímacím zkouškám v roce 2023.

V prosinci loňského roku Tálibán pozastavil výuku dívek na afghánských univerzitách, zavedl zákaz přítomnosti žen na univerzitách, včetně členek profesorského sboru, a nařídil, aby byl ženám zakázán vstup do všech národních i mezinárodních nevládních organizací. Tato rozhodnutí vyvolala vlnu kritiky ze strany řady zahraničních zemí a mezinárodních organizací včetně OSN.

(jb, TASS)