Pandemie koronaviru nebyla způsobena incidentem v ústavu ve Wu-hanu

Americké zpravodajské služby nemají žádné informace, které by dokazovaly, že nějaký incident ve Wuhanském virologickém institutu vedl k pandemii koronaviru, uvádí se ve zprávě zpravodajských služeb, která byla v pátek předána americkému Kongresu.

»Nadále nemáme žádné indicie o tom, že by výzkumné fondy WIV před pandemií zahrnovaly SARSCoV-2 nebo jeho blízkého předchůdce, ani žádné přímé důkazy o tom, že by před pandemií došlo ke konkrétnímu incidentu souvisejícímu s výzkumem, jehož se účastnili pracovníci WIV a který by mohl způsobit pandemii covid,« uvádí se v dokumentu. Jeho odtajněnou redigovanou verzi zveřejnil americký úřad Direction of National Intelligence.

»Všechny agentury hodnotí, že SARS-CoV-2 nebyl vyvinut jako biologická zbraň,« uvádí se ve zprávě. »Národní zpravodajská rada a čtyři další agentury IC soudí, že prvotní nákaza člověka virem SARS-CoV-2 byla s největší pravděpodobností způsobena přirozenou expozicí infikovaného zvířete, které bylo nositelem SARS-CoV-2 nebo blízkého předka, tedy viru, který by byl pravděpodobně na více než 99 % podobný SARSCoV-2,« uvádí se v dokumentu.

»Ministerstvo energetiky a Federální úřad pro vyšetřování se domnívají, že nejpravděpodobnější příčinou první lidské infekce virem SARS-CoV-2 byl incident spojený s laboratoří, i když z různých důvodů,« uvádějí autoři. »Ústřední zpravodajská služba a další agentura stále nejsou schopny určit přesný původ pandemie covid-19, protože obě hypotézy se opírají o významné předpoklady nebo čelí problémům s protichůdnými zprávami. Téměř všechny agentury IC hodnotí, že SARS-CoV-2 nebyl geneticky upraven.«

Dokument byl předložen v souvislosti s kongresovým návrhem zákona, který podepsal americký prezident Joe Biden a který zavazuje výkonnou moc odtajnit dostupné informace o původu koronaviru.

(TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Americké zpravodajské služby především nemají důvod sdělovat jakékoli informace z nichž by bylo patrné že USA mají na rozšíření kovidu svůj podíl.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy