Home Zahraničí Pařížští popeláři musí přestat stávkovat a zbavit město 8000 tun odpadu

Pařížští popeláři musí přestat stávkovat a zbavit město 8000 tun odpadu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Šéf pařížské policie Laurent Nunez zmobilizoval sběrače odpadků, kteří již více než týden stávkují, aby vyčistili město od téměř 8000 tun odpadu v ulicích, uvedl ve čtvrtek v televizi prefekt Laurent Nunez. Informovala o tom ve čtvrtek televizní stanice France 3.

Podle televize Nunez učinil toto rozhodnutí poté, co starostka Paříže Anne Hidalgová odmítla zapojit stávkující do odpovědnosti za úklid hlavního města. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin k tomu Hidalgovou již dříve vyzval.

Hidalgová se již dříve vyslovila na podporu stávky uklízečů ulic nespokojených se zrušením důchodových dávek. V dopise ministru vnitra pařížský starosta uvedl, že reforma je navržena bez ohledu na požadavky odborů a je nespravedlivá zejména vůči těm, kteří pracují v nejtěžších podmínkách. »Sděluji Vám, že Vaši výzvu ponechávám bez následků,« zdůraznila Hidalgová ve své odpovědi na výzvu ministra vnitra.

Minulý týden začala v řadě francouzských měst stávka uklízečů ulic. Hygienici varovali před zamořením pařížských ulic krysami a šířením leptospirózy a dalších infekčních chorob. Uklízeči však hodlají ve stávce pokračovat až do 20. března.

Všeobecná konfederace práce (CGT) připomněla, že práce popelářů je považována za jednu z nejtěžších. Průměrná délka života v této profesi je dnes o 12-17 let nižší než v jiných odvětvích. Zvýšení věku odchodu do důchodu by tuto kategorii komunálních pracovníků připravilo o možnost odejít do důchodu v 57 letech.

Francouzský Senát (horní komora parlamentu) ve čtvrtek většinou hlasů schválil konečnou verzi návrhu zákona o důchodové reformě, který zvyšuje věk odchodu do důchodu na 64 let a ruší řadu dávkových režimů. Pokud návrh zákona ve čtvrtek odpoledne podpoří Národní shromáždění, bude považován za schválený.

(jb, TASS)