Home Zahraničí Pentagon prošetřuje více než 650 objektů, které vstoupily do vzdušného prostoru USA

Pentagon prošetřuje více než 650 objektů, které vstoupily do vzdušného prostoru USA

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Specialisté Pentagonu zkoumají původ více než 650 neidentifikovaných létajících objektů, které od léta 2022 pronikly do vzdušného prostoru USA, uvedl Sean Kirkpatrick, ředitel Úřadu pro výzkum anomálií amerického ministerstva obrany na slyšení před výborem pro ozbrojené služby Senátu USA.

»K tomuto týdnu se zabýváme více než 650 objekty,« odpověděl na otázku, kolik neidentifikovaných létajících objektů jeho úřad od svého vzniku loni v červenci obdržel údajů. »Asi polovina z nich by mohly být balóny nebo něco, co balóny připomíná,« řekl. Kirkpatrick neupřesnil původ toho, kolik objektů již bylo identifikováno, pouze řekl, že »proces pokračuje«.

Mluvčí Pentagonu rovněž uvedl, že má »podezření«, že některé z těchto objektů by mohly být spojeny se »zahraničními kapacitami«. Na otázku, zda mezi tyto objekty mohou patřit ruská nebo čínská výzvědná a průzkumná plavidla, Kirkpatrick odpověděl: »Je velmi obtížné to určit, pokud na tom, co sledujeme, není čínská nebo ruská vlajka.«

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder 2. února uvedl, že americké úřady zaznamenaly »průzkumný balón« nad pevninou. Americká armáda jej sestřelila 4. února u pobřeží Jižní Karolíny ve vzdušném prostoru USA.

Později v únoru zaznamenalo Severoamerické společné velitelství protivzdušné obrany (NORAD) tři »neidentifikované objekty«, z nichž dva byly sestřeleny americkou armádou ve vzdušném prostoru USA, další nad kanadským územím. Bylo zjištěno, že všechny tři objekty byly mnohem menší než čínský meteorologický balon, nacházely se v nižší výšce a nebyly mu nijak podobné. Nebyly nalezeny žádné trosky.

(cik, TASS)