Home Zahraničí Petici německých osobností za mír na Ukrajině podpořilo více než 230 000...

Petici německých osobností za mír na Ukrajině podpořilo více než 230 000 lidí

FOTO - pixabay

Do nedělního rána podpořilo více než 230 000 uživatelů internetu petici německých osobností, které vyzvaly německého kancléře Olafa Scholze, aby místo dodávek zbraní Kyjevu vsadil více na diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině. Petice byla zveřejněna minulý pátek na internetových stránkách change.org.

Výzvu nazvanou »Manifest za mír« iniciovaly poslankyně německého Spolkového sněmu a bývalá šéfka parlamentní frakce strany Levice Sarah Wagenknechtová a významná německá novinářka a aktivistka za lidská práva Alice Schwarzerová. Na jeho podporu se nejprve postavilo 69 významných osobností veřejného života a politiků z Německa, včetně novinářů, herců, hudebníků, vědců a zástupců podnikatelské sféry.

Wagenknechtová a Schwarzerová v něm varují před světovou a jadernou válkou. Domnívají se, že ukrajinský lid si zaslouží solidaritu, ale pokud budou »boje pokračovat tímto způsobem, Ukrajina se brzy stane zničenou a zničenou zemí. A mnoho lidí po celé Evropě se obává rozšíření války,« píše se v textu.

»Jako němečtí občané nemůžeme přímo ovlivnit USA, Rusko ani naše evropské sousedy, ale můžeme a musíme volat naši vládu a kancléře k odpovědnosti a připomínat mu jeho přísahu, že nedopustí poškozování německého národa,« uvádí se v dokumentu.

Autoři »Manifestu za mír« uvedli, že na 25. února je u Braniborské brány v Berlíně plánováno shromáždění na podporu úsilí o dosažení míru na Ukrajině.

Petici podepsali například spolupředseda pravicové strany Alternativa pro Německo, šéf parlamentního výboru pro energetiku Klaus Ernst, bývalý předseda Sociálnědemokratické strany Německa a strany Levice Oskar Lafontaine, bývalý eurokomisař Gunther Verheugen, poradce bývalé německé kancléřky Angely Merkelové pro vojenskou politiku (v úřadu v letech 2005-2021), brigádní generál ve výslužbě Erich Wade, zpěvák Reinhard May nebo teoložka Margot Kesmannová.

(jb, TASS)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.