Home Zahraničí Plány NATO na rozmístění 300 000 vojáků u hranic Ruska ohrožují jeho...

Plány NATO na rozmístění 300 000 vojáků u hranic Ruska ohrožují jeho jednotu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Plány NATO na vytvoření sil v počtu až 300 000 vojáků v blízkosti ruských hranic mohou ohrozit jednotu aliance, protože jejich realizace je příliš nákladná, situaci komplikuje nedostatek prostředků a munice, uvedl ve svém článku list Politico.

Podle listu ministři obrany NATO »letos na jaře představí doplněné regionální obranné plány aliance, které by měly nově definovat, jak přesně hodlá blok chránit svou jednu miliardu občanů«. »Počty vojáků budou velké, jednotliví představitelé hovoří o 300 000 vojácích NATO, aby tento model mohl fungovat. To znamená obrovské množství koordinace a konzultací,« stojí v dokumentu. Aliance pak podle něj musí na své východní hranici rozmístit munici a zbraně a vyčlenit tisíce vojáků, kteří budou připraveni v krátkém čase zasáhnout v rámci NATO. Tyto plány by měly být dokončeny a schváleny včas před summitem aliance ve Vilniusu 11. a 12. července, poznamenává dokument.

Nicméně, pokračuje Politico, k vycvičení tak velkého počtu vojenského personálu je třeba nejen jeho vybavení a vyzbrojení, ale také odpovídajícího výcviku, což vyžaduje stovky tisíc různých druhů munice.

V současné době již země NATO pociťují nedostatek kvůli tomu, že většinu svých zásob poslaly na Ukrajinu. Zároveň, pokračuje publikace, státy EU a NATO hodlají souběžně zvýšit dodávky munice na Ukrajinu a zároveň doplnit své zásoby na národní úrovni. »Současná úroveň spotřeby munice na Ukrajině je ve srovnání s úrovní její výroby neudržitelná,« cituje list generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Alianční země tak stojí před nutností nového razantního a výrazného zvýšení vojenských výdajů a vojenské výroby, přičemž v tuto chvíli není jasné, zda k tomu existuje dostatečná průmyslová kapacita.

»Jakmile budou vojenské plány aliance připraveny, budou se muset země NATO zapojit a poskytnout vojáky, letadla, lodě, tanky, aby naplnily všechny kolonky tohoto plánu. Zkouška jednoty NATO proběhne letos v létě, kdy se ve Vilniusu sejdou představitelé všech 30 aliančních zemí,« poznamenal list. Politico zároveň zdůrazňuje, že v situaci, kdy se země NATO již obávají o výši svých zbrojních zásob a Ukrajina naléhavě potřebuje novou munici a zbraně od států bloku, »existuje riziko, že ne všichni členové aliance budou schopni splnit svůj slib přispět k obranným plánům NATO«.

(cik)

2 KOMENTÁŘE

  1. Nacionální rasističtí militanti nemají kolem Ruska co dělat- hlídejte si „yelowstone“…
    V Mexku a Karibiku by bylo také nepřípustné rozmistit vojska na obranu před USA…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here