Home Zahraničí Po stávce popelářů v chorvatském Záhřebu uklízel město sám starosta. Slíbil splnění požadavků

Po stávce popelářů v chorvatském Záhřebu uklízel město sám starosta. Slíbil splnění požadavků

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Starosta Záhřebu Tomislav Tomašević se v oděvu pracovníků komunálních služeb vydal uklízet chorvatskou metropoli od nahromaděných odpadků. Učinil tak poté, co ve čtvrtek skončila několikadenní stávka popelářů. Informoval o tom deník Jutarnji list.

Pracovníci svozu odpadu v Záhřebu ve čtvrtek po poledni ukončili v pondělí spontánně započatý protest za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Ulice chorvatského hlavního města byly v tu dobu již zavaleny hromadami odpadků. Spouštěčem stávky bylo propuštění tří popelářů za to, že řádně netřídili odpad.

Tomašević uvedl, že cílem jeho akce bylo »lépe pochopit práci popeláře«. Podle deníku Jutarnji list vykonával roli pomocného úklidového pracovníka několik hodin. Novináři ho zastihli, jak ve svítivě žluté kombinéze vybírá na jednom ze záhřebských sídlišť pytle z nevábně vypadajícího popelnicového boxu. Sáhnout »až na dno kontejneru« mu prý nečinilo potíže.

Levicově zelený politik Tomašević se v minulých dnech osobně vložil do vyjednávání o ukončení stávky. Ve čtvrtek oznámil, že protestujícím popelářům slíbil, že budou okamžitě splněny jejich nenaléhavější požadavky, včetně zvýšení mezd. O dalších požadavcích se má teprve jednat. Firma zajišťující komunální služby v Záhřebu výpovědi tří pracovníků stáhla.

(jb, čtk)