Home Zahraničí Po vlně odporu se Zelenský na italském písňovém festivalu raději neukáže

Po vlně odporu se Zelenský na italském písňovém festivalu raději neukáže

Poté, co bylo oznámeno, že během finále písňové soutěže Sanremo 11. února bude odvysílán videopozdrav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, se v Itálii zvedla vlna odporu. Řada významných politiků, včetně vicepremiéra a předsedy jedné z vládnoucích stran Mattea Salviniho, vyjádřila svůj nesouhlas.

Několik desítek kulturních intelektuálů podepsalo petici proti vystoupení ukrajinského vůdce na festivalu. Text, který Zelenského pozvání do Sanrema označuje za »tragicky směšné a krajně neuctivé vůči těm, kteří neuznávají vojenskou politiku vlád Draghiho Meloniové«, podepsalo téměř 100 000 lidí.

Vedení prvního kanálu státní televize RAI, která festival pořádá, v pondělí uvedlo, že Zelenského videoposelství nebude na festivalu promítáno. Jak vysvětlil jeden z organizátorů přehlídky Stefano Coletta, po konzultaci s ukrajinským velvyslancem v Itálii bylo rozhodnuto, že projev ukrajinského vůdce přečte moderátor Amadeus. Již dříve bylo oznámeno, že vedení RAI se chce s obsahem zprávy seznámit. Italská premiérka Giorgia Meloniová nad kontroverzí ohledně projevu ukrajinského prezidenta vyjádřila politování. »Byla bych raději, kdyby se zúčastnil,« řekla na páteční tiskové konferenci.

Řada společensko-politických organizací oznámila, že 11. února uspořádá v San Remu demonstraci proti zasílání zbraní na Ukrajinu a válečné linii NATO.

(jb, TASS)