Počasí lyžařům nepřeje, ve Francii je polovina sjezdovek bez sněhu

Kvůli nadprůměrně teplému počasí a dešti je zhruba polovina francouzských sjezdovek v těchto dnech mimo provoz. Informovala o tom dnes agentura AFP. O něco lepší situace ale panuje v alpských areálech. Podle meteorologické služby Météo France byly letošní vánoční svátky ve Francii druhé nejteplejší od konce druhé světové války. Na řadě míst se teploty přiblížily k 20 stupňům Celsia.

Výrazně teplejší počasí a déšť se nepříznivě projevily především na stavu sněhové pokrývky v Pyrenejích, kde měla otevřeno jen čtvrtina sjezdovek, ve Vogézách a v pohoří Jura, kde bylo otevřena méně než čtvrtina zařízení. Lepší situace panovala v Alpách, ačkoliv v jižní části byla jedna sjezdovka ze čtyř také mimo provoz.

»Jsme velmi zklamaní! Lyžařský kurz pro mého šestiletého syna byl zrušen a má matka přicestovala až z Izraele, aby si zalyžovala,« řekla agentuře AFP osmatřicetiletá turistka, která trávila vánoční svátky v oblasti hory Semnoz v Horním Savojsku.

O něco optimističtější jsou provozovatelé vleků, kteří doufají v návrat zimy v příštích týdnech. »Leden, únor a březen představují 80 procent našeho obratu. Není třeba si stěžovat předčasně,« řekl Gianni Ragona, který spravuje několik vleků v Pyrenejích. »Čím dál častěji zaznamenáváme problémy na začátku prosince. Sníh padá v čím dál vyšších polohách, a to hlavně na severních stranách,« uvedl Jean-Luc Boch, starosta horské obce La Plagne Tarentaise v Savojsku. Areály na situaci reagují posílením umělého zasněžování a investicemi do jiných aktivit, než je lyžování, řekl starosta.

Letošní vánoční svátky byly podle Météo France nadprůměrně teplé. V neděli průměrná teplota ve Francii činila 11,3 stupně, což je o 5,5 stupně nad dlouhodobým průměrem. Na řadě míst se teploty přibližovaly k 20 stupňům, a někde tuto hodnotu i překonaly. »Byl to jednoduše druhý nejteplejší Boží hod od roku 1947,« uvedl meteorolog François Gourand. Podle odhadů francouzských meteorologů bude letošní rok nejteplejší od začátku soustavného měření v roce 1900, uvedla stanice BFM-TV.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy