FOTO - Xinhua

Počet novinářů zabitých od 7. října během eskalace palestinsko-izraelského konfliktu dosáhl 48, což je nejvyšší počet za jakékoli měsíční období za posledních 30 let, uvedl Výbor na ochranu novinářů (CPJ).

»Od začátku války 7. října bylo k 19. listopadu mezi více než 13 000 zabitými nejméně 48 novinářů a pracovníků médií,« uvedla organizace ve svém prohlášení. CPJ prohlásila toto měsíční období za »nejsmrtelnější měsíc pro novináře« od roku 1992, kdy výbor začal shromažďovat údaje.

Výbor na ochranu novinářů byl založen v roce 1981. Je to nevládní organizace se sídlem v New Yorku, která chrání práva novinářů na celém světě.

Napětí na Blízkém východě se znovu rozhořelo 7. října poté, co bojovníci radikální palestinské skupiny Hamás podnikli nečekaný vpád na izraelské území z pásma Gazy. Hamás svůj útok popsal jako reakci na agresivní akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v jeruzalémském Starém městě. Izrael vyhlásil úplnou blokádu Gazy a provedl letecké údery na cíle v pásmu a také na některé oblasti v Libanonu a Sýrii. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here