Home Zahraničí Počet případů cholery v Malawi se v lednu zvýšil o 143 %

Počet případů cholery v Malawi se v lednu zvýšil o 143 %

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Počet případů cholery v Malawi dosáhl v lednu letošního roku 17 078, což je o 143 % více než v prosinci (7017), vyplývá z dnes zveřejněného prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO).

Podle těchto údajů bylo v období od 3. března 2022 do 3. února 2023 ve všech okresech Malawi hlášeno celkem 36 943 případů cholery, včetně 1 210 smrtelných případů. »Vzhledem k dramatickému nárůstu počtu případů zaznamenanému během posledního měsíce existují obavy, že bez rázných opatření se situace bude nadále zhoršovat,« varuje WHO a označuje epidemii cholery v Malawi za »nejsmrtelnější v historii země«.

V dokumentu se rovněž uvádí, že »geografické rozšíření a vysoký počet hlášených případů vyčerpává veškeré kapacity pro reakci na epidemii, což zvyšuje riziko vážných následků pro veřejné zdraví«.

Současná epidemie cholery začala v Malawi v březnu 2022. Úřady se obávají, že na vrcholu období dešťů, které připadá na první měsíce roku, by se situace s cholerou mohla vymknout kontrole. V Malawi sousedícím se Zambií bylo zjištěno několik desítek případů cholery.

V říjnu se vláda Malawi obrátila na OSN s žádostí o pomoc v boji proti této nemoci a o další dodávky vakcíny proti choleře. Země obdržela 2,7 milionu dávek vakcíny, z nichž velká část již byla spotřebována.

(TASS)