Home Zahraničí Počet registrovaných dárců orgánů v Číně překročil 6 milionů

Počet registrovaných dárců orgánů v Číně překročil 6 milionů

Dobrovolník pokládá květiny před památník na počest dárců orgánů během vzpomínkové akce konané v pamětním parku dárců lidských orgánů v Kun-mingu v jihozápadní čínské provincii Jün-nan, 3. dubna 2019. FOTO - Xinhua/Jiang Wenyao

Počet registrovaných dárců orgánů v Číně dosáhl téměř 6,2 milionu, přičemž počet každoročních transplantací orgánů je i nadále druhý nejvyšší na světě, uvedl v pondělí deník China Daily.

Většinu registrovaných dárců tvoří dospělí lidé mladšího a středního věku, ve věku do 45 let, uvedl Chou Feng-čung, vedoucí Čínského správního centra pro dárcovství orgánů, které spravuje Čínská společnost Červeného kříže (RCSC).

S odvoláním na údaje zveřejněné RCSC zpráva uvádí, že v loňském roce se jako dárci orgánů zaregistrovalo téměř 1,54 milionu lidí, zatímco v roce 2021 to bylo přibližně 1,52 milionu a v roce 2020 1,01 milionu.

Čína zahájila zkušební program dobrovolného dárcovství orgánů v roce 2010 a dobrovolné posmrtné dárcovství se stalo jediným legálním zdrojem transplantací orgánů v zemi v roce 2015, dodala zpráva.

Podle zprávy bylo v rámci programu za 13 let provedeno 135 000 transplantací orgánů, do nichž bylo zapojeno přibližně 44 000 posmrtných dárců.

(Xinhua)