Home Zahraničí Počet ztrát a poškození zavazadel na evropských letištích se ztrojnásobil

Počet ztrát a poškození zavazadel na evropských letištích se ztrojnásobil

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V loňském roce se cestujícím v Evropě třikrát častěji ztratila, zpozdila nebo poškodila zavazadla, přičemž hlavní problémy se vyskytly v Amsterdamu, Frankfurtu a Paříži. Informoval o tom v pátek list Parisien s odvoláním na údaje Mezinárodní telekomunikační společnosti pro leteckou dopravu (SITA).

Podle údajů za rok 2022 připadalo v Evropě v průměru 15,7 incidentů se zavazadly na 1000 cestujících, což je třikrát více než o rok dříve. Řada velkých evropských letišť měla loni obzvlášť náročné léto. Jako důvod se uvádí »velmi rychlé oživení letecké dopravy po hygienické krizi v souvislosti s nedostatkem zaměstnanců a stávkami«. Příkladem může být stávka na pařížském letišti Roissy-Charles de Gaulle v červenci 2022, která měla za následek ztrátu 35 000 zavazadel.

Podle agentury SITA došlo v loňském roce na celém světě k 26 milionům incidentů se zavazadly, což představuje 7,6 incidentu na 1000 cestujících, což je o 74 % více než v roce předchozím. Mezi těmito incidenty činil podíl zpožděných kufrů 80 %, což je o 9 procentních bodů více než v roce 2021. V 7 % incidentů šlo o krádež nebo jiné příčiny nenávratné ztráty zavazadla. Ve zbývajících 13 % případů došlo k poškození zavazadla nebo odcizení jeho obsahu – zpráva organizace uvádí, že podíl těchto případů se meziročně snížil o 10 procentních bodů.

V důsledku toho se letiště a letecké společnosti snaží zavádět více digitálních řešení pro sledování zavazadel a jejich odbavení. Zástupce francouzské letecké společnosti Air France uvedl, že po loňských letních stávkách společnost testuje na pařížském letišti Roissy nový systém nazvaný ALIX, který zavazadla fotografuje a digitálně označuje, aby je bylo možné v případě chyb při nakládání a vykládání snadněji najít. Kromě toho skupina Aeroports de Paris (pařížská letiště, ADP) také požádala dodavatele, aby v očekávání přílivu cestujících, kteří dorazí letos v létě, zvýšili počet specialistů na údržbu. Uvádí se, že toto opatření je součástí plánu přípravy na olympijské hry v roce 2024, které se budou konat ve francouzském hlavním městě a u nichž se očekává velký počet zahraničních návštěvníků.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Můj kufr/kufry asi po deseti letek s Deltou je na vyhození, ale „nes*al“ jsem se se s tím na poslední lety jsem ho skoro celý oblepil páskou….

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here