Home Zahraničí Podněstří navrhuje obnovit rozhovory s Moldavskem bez předběžných podmínek

Podněstří navrhuje obnovit rozhovory s Moldavskem bez předběžných podmínek

Vitalij Ignaťjev FOTO - wikipedia

Podněstří nabídlo obnovení rozhovorů o urovnání konfliktu ve formátu »pět plus dva« (Moldavsko, Podněstří, OBSE, Rusko, Ukrajina a USA a EU jako pozorovatelé) bez předběžných podmínek, aby se dostalo z dlouhotrvající krize, uvedl ve středu ministr zahraničí neuznané republiky Vitalij Ignaťjev, když komentoval přechod předsednictví OBSE na Severní Makedonii.

»Situace s jednáním s Kišiněvem je dnes velmi obtížná, proto vyzýváme k setkání ve formátu ‚pět plus dva‘ – ať už oficiálně, nebo neoficiálně, bez předběžných podmínek, výhrad a tak dále. Máme opravdu seriózní nástroje, které musíme použít, abychom získali dynamiku. Pokud tyto nástroje nebudou fungovat, není důvod očekávat od současného předsednictví zázraky. Samozřejmě zde doufáme v nový impuls a novou interakci s úřadujícím předsednictvím, Severní Makedonií,« řekl Ignatiev podle agentury TASS ve vysílání televize Pervy Pridnestrovsky. Dodal, že »nejdůležitější je nyní vyvést vyjednávací proces ze slepé uličky, v níž se nachází již mnoho let«.

Jednání ve formátu »pět plus dva« se naposledy konala v Bratislavě v roce 2019 a později byla zastavena. Nejprve se to vysvětlovalo politickou nestabilitou v Moldavsku a poté vztahy mezi oběma bankami ještě více ochladly poté, co se v Moldavsku dostali k moci prozápadní politici. Na pozadí událostí na Ukrajině moldavská prezidentka Maia Sanduová uvedla, že pokrok v jednáních je možný až po urovnání situace v sousední zemi.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here