Home Zahraničí Pokud Evropská komise nepomůže, Polsko zakáže ukrajinské obilí samo

Pokud Evropská komise nepomůže, Polsko zakáže ukrajinské obilí samo

ILUSTRAČNÍ FOTO – Josef Šenfeld

Polský premiér Mateusz Morawiecki dal Evropské komisi ultimátum ohledně prodloužení zákazu dovozu obilí z Ukrajiny. Oznámil to na brífinku.

»Zaslal jsem EK ultimátum: buď bude 15. září prodloužen zákaz dovozu čtyř druhů ukrajinského obilí, nebo zákaz prodloužíme sami,« řekl. Podle Morawieckého nemůže Polsko podporovat něco, co poškozuje polský zemědělský trh, a ukrajinské dodávky ho ohrožují. »Usilujeme o přijatelné podmínky pro nás, pro naše zemědělce,« řekl.

Již dříve se sešla polská vláda a schválila usnesení zakazující dovoz obilí z Ukrajiny do země po 15. září, kdy vyprší příslušné embargo uvalené Evropskou komisí. Toto rozhodnutí vstoupí v platnost, pokud EK své rozhodnutí neprodlouží. Nevztahuje se na tranzit ukrajinského obilí do třetích zemí.

V dubnu pět středoevropských zemí (Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko) zakázalo dovoz obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny. Později tato opatření zrušily výměnou za rozhodnutí Evropské komise zavést nejprve do 5. června a poté do 15. září embargo na dodávky čtyř druhů obilí a olejnin z Ukrajiny – pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen. Pět zemí nyní usiluje o prodloužení embarga nejméně do konce roku.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here