Politico: Volby ve Francii přinesly velmi chaotický výsledek

Voliči ve Francii se opět zmobilizovali, aby zabránili krajní pravici Marine Le Penové převzít moc. Pro hnutí proti Le Penové to však bylo těsné a tentokrát šlo o vítězství ošklivé. Napsal to bruselský deník Politico.

»Volby přinesly chaotický výsledek, žádná strana nezískala dostatek křesel pro většinu v parlamentu, což uvrhlo francouzskou politiku do zmatku, který může trvat měsíce,« píše Politico.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyhlásil předčasné volby v červnu ve snaze zastavit prudce rostoucí Le Penovo krajně pravicové Národní shromáždění. Její strana však posílila svůj profil a získala o 50 křesel více než v roce 2022, zatímco prezidentova vlastní liberální koalice se propadla.

»Vládnout Francii bude nyní peklo. Na Národní shromáždění, které je dolní komorou francouzského parlamentu s 577 křesly, není hezký pohled. Je rozděleno mezi levici, středové strany a krajní pravici. Žádná ze skupin nemá ani zdaleka většinu a ani jedna z nich nemá 200 poslanců,« napsal Politico. »Francii není možné vládnout, pokud nemáte 240 až 250 zákonodárců,« uvedl Sylvain Maillard, poslanec za Macronovu stranu Obnova, který připojil, že v parlamentu vedl koalici asi 250 členů a již to samo o sobě bylo »velmi komplikované«.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy