ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Protipolské výpady představitelů ukrajinské vlády vedou k tomu, že mezi Poláky klesá chuť pomáhat Ukrajině. Uvedl to polský ministr zemědělství Robert Telus v komentáři k poslednímu prohlášení náměstka ukrajinského ministra hospodářství a obchodního zástupce Tarase Kachky, že Ukrajina stáhne žalobu u Světové obchodní organizace (WTO) proti Maďarsku, Polsku a Slovensku, které zakázaly dovoz ukrajinského obilí, pokud dostane záruky, že taková omezení nebudou znovu zavedena.

»Pokud? Co znamená toto ´pokud´? I já mohu říci Kachkovým jazykem, i když neříkám, že pokud Ukrajina žalobu nestáhne, k jednacímu stolu si nesedneme. Je vidět politická slabost tohoto člověka,« řekl Telus agentuře PAP.

Podle něj Kachka říká příliš mnoho negativních slov. »Neberu je vážně, ale myslím si, že škodí,« dodal s tím, že tato škodlivost se odráží především na Ukrajincích žijících v Polsku a na ukrajinské společnosti. »Polská společnost se na pomoc Ukrajině dívá stále chladněji,« prohlásil.

Ve středu Telus jednal s ukrajinským ministrem agrární politiky a potravinářství Mykolou Solským. Jednali o způsobech překonání obilné krize mezi zeměmi. Podle polského ministra Varšava svůj postoj nezmění. »Ukrajinské obilí nemůže vstoupit na polský trh,« řekl.

Evropská komise 15. září rozhodla, že embargo na obilí a další zemědělské produkty z Ukrajiny neprodlouží. Poté Maďarsko, Polsko a Slovensko vyhlásily jednostranný zákaz dovozu ukrajinského obilí. Ukrajina v této souvislosti podala stížnost u WTO a zahájila vyšetřování proti nepřátelským krokům v obchodní sféře. V reakci na to Polsko pohrozilo rozšířením seznamu ukrajinských zemědělských produktů, jejichž dovoz do země je zakázán, a připomnělo, že přes polské území jsou na Ukrajinu dodávány zbraně a humanitární pomoc.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here