Polsko bezdůvodně vyplatilo ukrajinským uprchlíkům dávky ve výši deseti milionů, chce je zpět

Polská služba sociálního zabezpečení se snaží vrátit sociální dávky na děti neoprávněně vyplacené ukrajinským občanům, z nichž někteří opustili Polsko ihned po jejich obdržení. Informoval o tom ve středu list Rzeczpospolita.

Podle listu činí výše neoprávněně vyplacených plateb dav miliony zlotých (přes deset milionů Kč). Řeč je o dávkách »500+« a »300+«, které jsou v Polsku vypláceny na každé dítě.

Podle polských zákonů ztrácí ukrajinský uprchlík přístup k těmto dávkám, pokud opustí Polsko na více než 30 dní. Byly zaznamenány případy, kdy rodiče s dětmi přijeli do Polska z Ukrajiny pouze za účelem získání dávek a poté okamžitě odjeli zpět.

»Sociální služba důsledně vydává pravidelná rozhodnutí o neoprávněně přijatých dávkách a zavazuje příjemce k jejich vrácení,« uvedl mluvčí služby Pawel Rzebrowski. Podle něj na to mají dva roky. Dosud bylo vráceno pouze 35,4 tisíce zlotých.

Dne 28. ledna vstoupila v Polsku v platnost aktualizace zákona o pomoci občanům Ukrajiny, která umožňuje zastavit platby každému, kdo překročí polské hranice. Sociální služba rovněž získala přístup do databáze pohraniční stráže. Během jednoho měsíce byly zastaveny platby 3200 ukrajinským občanům. Těm, kteří se vrátili až za 30 dní, je přislíbeno dávky obnovit.

Podle odhadů polského ministerstva vnitra obdrželo 1,5 milionu ukrajinských uprchlíků, kteří přišli do země, zvláštní identifikační čísla, která jim umožňují legálně v zemi žít, studovat, pracovat a pobírat sociální dávky. Z těch, kteří přišli z Ukrajiny po 24. únoru loňského roku, zůstává v zemi asi 1,3 – 1,4 milionu lidí. Přibližně 80 % z nich začalo v Polsku pracovat.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy