FOTO - pixabay

Varšava přestala dodávat zbraně Kyjevu a místo toho se soustředí na vyzbrojování sebe sama, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki uprostřed sporu o ukrajinský zemědělský export.

»Již nepředáváme zbraně Ukrajině, protože nyní vyzbrojujeme Polsko modernějšími zbraněmi,« řekl Morawiecki ve vystoupení v polské televizi Polsat, jak uvádí evropská Pravda. »Pokud nechcete být v defenzivě, musíte se mít čím bránit,« dodal, nicméně zdůraznil, že tento krok neohrozí bezpečnost Ukrajiny.

Morawieckého stručné komentáře přišly v době, kdy se v uplynulém týdnu vystupňovalo napětí mezi Kyjevem a EU poté, co Evropská komise přistoupila k povolení prodeje ukrajinského obilí napříč blokem, čímž ukončila omezení dovozu obilí, o které původně usilovalo pět východních zemí EU, aby ochránilo své zemědělce před konkurencí, připomíná POLITICO.

Polsko, Maďarsko a Slovensko na krok Komise reagovaly jednostranným zákazem dovozu ukrajinského obilí, což je zjevné porušení pravidel vnitřního trhu EU. Kyjev odpověděl podáním žaloby na tyto tři země u Světové obchodní organizace.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský se v úterý na Valném shromáždění OSN vyjádřil k těm, kteří uvalují zákazy na dovoz obilí: »Je znepokojující vidět, jak někteří v Evropě, někteří naši přátelé v Evropě, hrají solidaritu v politickém divadle – dělají z obilí thriller. Mohlo by se zdát, že hrají svou vlastní roli, ale ve skutečnosti pomáhají připravit scénu moskevskému herci.«

Zelenskyj sice Polsko konkrétně nejmenoval, ale Varšava si v reakci na to předvolala kyjevského velvyslance na ministerstvo zahraničí.

Morawiecki rovněž přednesl varování ukrajinským orgánům, když předtím televizi Polsat řekl: »Pokud budou takto eskalovat konflikt, přidáme další výrobky k zákazu dovozu do Polska. Ukrajinské úřady nechápou, do jaké míry je polské zemědělství destabilizováno.«

Polsko se nachází uprostřed ostré kampaně před volbami, které se uskuteční příští měsíc, a pravicová vláda Práva a spravedlnosti bojuje o znovuzvolení.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here