Polsko se vzdá plynu jako přechodného paliva, přednost dá uhlí

Nová polská energetická politika počítá s opuštěním plynu ve prospěch uhlí, které bude země využívat jako přechodné palivo na cestě k zelené transformaci. Uvedla to v pondělí pro polskou tiskovou agenturu ministryně pro klima a životní prostředí Anna Moskwová, odpovědná za energetické otázky.

Podle ní dokument počítá s investicemi do rozvoje plynových technologií v elektrárnách, ale v menším rozsahu, než se dříve předpokládalo. »Tyto investice budou dokončeny, protože jsou stále rentabilní a důležité pro zajištění dostatečné kapacity, ale hlavním přechodným palivem již nebude plyn, ale uhlí. Plynové kapacity budou sice i nadále hrát důležitou roli, ale nechceme se dostat do plynové pasti ve výrobě energie, jak se to již stalo v případě některých zemí,« uvedla Moskwová.

»Náklady na nákup povolenek na emise CO2 budou stále problémem, ale pokud zvýšíme množství energie z obnovitelných zdrojů a ponecháme v systému určitou kapacitu uhlí, tyto náklady se sníží při zachování energetické bezpečnosti,« upozornila ministryně.

Polsko plánuje do roku 2049 postupně přestat používat plyn.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy