Home Zahraničí Polský zákaz dovozu obilí z Ukrajiny bude platit minimálně do konce roku

Polský zákaz dovozu obilí z Ukrajiny bude platit minimálně do konce roku

FOTO - pixabay

Polsko prodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí nejméně do konce roku 2023. Ve středu to v rozhovoru pro Rádio Zet uvedl polský ministr rozvoje a technologií Waldemar Buda.

»Zákaz dovozu některých kategorií zboží zůstane v platnosti nejméně do konce roku, pokud Evropská unie nepředloží řešení na evropské úrovni,« uvedl Buda. Ministr zdůraznil, že Varšava vylučuje možnost zrušení zákazu v červnu, protože by to vedlo k záplavě obilí z Ukrajiny na polském trhu ihned po sklizni.

Podle ministra je prioritou úřadů blaho polského zemědělského sektoru, nikoliv postoj Bruselu k této otázce. »Naše omezení nezrušíme, dokud nebudou podobná opatření zavedena na evropské úrovni. Čas hraje v náš prospěch. Budeme se držet svých rozhodnutí, dokud se situace nestabilizuje,« zdůraznil Buda.

Již dříve zaslalo pět východoevropských zemí – Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko – Evropské komisi společnou žádost o přijetí opatření k řešení problémů způsobených dodávkami ukrajinských zemědělských produktů za snížené ceny. Navrhly zejména, aby byl zákaz dovozu zboží z Ukrajiny do EU rozšířen a neomezoval se pouze na pšenici, kukuřici, řepku a slunečnicová semena. Kromě toho východoevropské země vyzvaly k vytvoření jednotného evropského mechanismu pro nákup ukrajinského obilí a požadovaly zrušení povolení EU pro bezcelní dovoz ukrajinských zemědělských produktů.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila připravenost zavést do 5. června na úrovni EU omezení na dovoz ukrajinské pšenice, kukuřice, slunečnice a řepky. Evropská komise rovněž nabídla východoevropským zemědělcům dodatečnou pomoc ve výši 100 milionů eur.

(jb, TASS)