Home Zahraničí Polští zemědělci hrozí protesty v den návštěvy Zelenského

Polští zemědělci hrozí protesty v den návštěvy Zelenského

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Zemědělci z polské organizace Obamatnaia Dzielnia hrozí úřadům rozsáhlými protesty v den návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v polském hlavním městě. Informoval o tom v pondělí portál Interia.

»Varšava by si to měla dobře rozmyslet. Pokud ministr zemědělství chce zkazit středeční návštěvu hlavního města, jsme schopni to zařídit. Stejně tak příjezd ukrajinského prezidenta. Jenže o to asi nejde. Nápadů je mnoho, ale je příliš brzy o tom mluvit,« citoval portál šéfa zemědělského svazu Marcina Sobčuka. Polští zemědělci již několik měsíců vyjadřují nespokojenost s tím, že část ukrajinského obilí dodávaného do země zůstává v Polsku a vytváří konkurenci polskému obilí, místo aby bylo tranzitováno do třetích zemí. Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova požádalo vládu o finanční podporu dotčených zemědělců. Zemědělci považují toto opatření za nedostatečné a požadují systémové řešení problému.

Pod jejich tlakem se polské úřady rozhodly požádat Evropskou komisi o vrácení cla na ukrajinské obilí a oznámily záměr prodat nahromaděné přebytky do třetích zemí. Zemědělcům byly rovněž přislíbeny dodatečné platby a dávky.

Ti však trvají na tom, že sliby úřadů nejsou plněny. »Přes hranice tok obilí stále pokračuje. Dokonce se zrychlil,« upozornil Sobčuk. »Většina zboží prochází bez kontroly. V nejlepším případě je kontrolován pouze každý druhý vagon,« uvedli agrárníci.

Zelenskyj navštíví Varšavu ve středu 5. dubna. Setká se s polským vůdcem Andrzejem Dudou a polským premiérem Mateuszem Morawieckým a před Královským hradem pronese projev určený Polákům a Ukrajincům žijícím v zemi.

(jb, TASS)