Home Zahraničí Popularita vládnoucí koalice v Německu klesla na nové historické minimum

Popularita vládnoucí koalice v Německu klesla na nové historické minimum

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Rating popularity vládnoucí »semaforové« koalice v Německu (SPD, Zelení, FDP) klesl na nové historické minimum a dosáhl nejnižší hodnoty od spolkových voleb v roce 2021. Svědčí o tom údaje z průzkumu sociologického institutu Insa, který si objednal deník Bild am Sonntag.

Pokud by se příští neděli v Německu konaly parlamentní volby, vládnoucí Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) – stranu kancléře Olafa Scholze – by podpořilo pouze 17 % voličů. To je o 8,7 procenta méně než ve volbách před dvěma lety. Také Zelení, kteří jsou součástí koaliční vlády Spolkové republiky Německo, by oproti roku 2021 ztratili 0,8 p. b. a získali by pouze 14 %. Svobodná demokratická strana (FDP) by získala 6 procent, což je o 5,5 p. b. méně než v předchozích volbách.

Celková míra podpory vládní koalice by tak činila pouze 37 %. To je o 15 p. b. méně než před dvěma lety.

Hodnocení politických stran SRN nadále vede opoziční blok Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie s 27 % (+2,9 p. b. oproti roku 2021). Na druhém místě je strana Alternativa pro Německo – volilo by ji 22 % respondentů, tedy více než dvakrát více než v roce 2021. Stranu Levice je připraveno podpořit pouze 5 % respondentů, její pozice se nezměnila.

Průzkum byl proveden ve dnech 18. až 22. září. Zúčastnilo se ho 1203 lidí.

Parlamentní volby v Německu se konaly 26. září 2021. Zvítězila SPD se ziskem 25,7 % hlasů. Konzervativní blok Křesťanskodemokratické a křesťanskosociální unie získal pouze 24,1 procenta hlasů, což je nejhorší výsledek v jeho historii. Liberální FDP získala 11,5 procenta hlasů, Zelení 14,8 procenta a pravicově populistická Alternativa pro Německo 10,3 procenta. Do Spolkového sněmu také díky třem přímým mandátům prošla strana Levice s 4,9 procenta. Vládní stranou se stala »semaforová« koalice SPD, Zelených a FDP.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here