Home Zahraničí Porošenko tvrdí, že mu minské dohody pomohly vyzbrojit Ukrajinu

Porošenko tvrdí, že mu minské dohody pomohly vyzbrojit Ukrajinu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se domnívá, že minské dohody pomohly vyzbrojit Ukrajinu. V rozhovoru, který v úterý zveřejnil list Corriere della Sera, označil ukrajinskou armádu za »nejlepšího vyjednavače« a uvedl, že protiofenzíva ukrajinských ozbrojených sil, která bude »společným útokem«, začne »v nejbližších hodinách«.

»Minské dohody selhaly, ale byly potřeba. Ihned po jejich podpisu jsem pozval instruktory NATO, nakoupil zbraně a vybavení. Během mého prezidentství jsme vybudovali armádu. Takže v roce 2022 jsme měli 150 000 mužů připravených k boji. Byl to prezident USA Joe Biden, kdo zrušil sankce, které nám bránily v dodávkách zbraní, to bychom si měli vždy pamatovat, ale byli jsme to my, kdo vybudoval lidský štít odporu.  Minskem jsem si koupil čas a teď máme zbraně, peníze a spojence,« řekl Porošenko a prozradil, že po zahájení speciální vojenské operace utratil 70 milionů dolarů ze svých osobních prostředků za zbraně pro AFU.

Domnívá se, že žádné »bezpečnostní záruky« to Ukrajině na rozdíl od plného členství v NATO neposkytne. Bývalý prezident rovněž vidí tři možné scénáře ukončení krize: »vítězství, izraelské řešení nebo afghánskou variantu«. »Říká se, že všichni jsou unaveni válkou a my se můžeme bránit, protože máme dostatek zbraní. Jenže na rozdíl od Izraele nestojíme proti Palestincům, ale proti jaderné mocnosti,« vysvětlil. Porošenko také připustil, že západní partneři mohou Ukrajinu opustit jako Afghánistán.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here