Posun Číny v měnové politice na podporu ekonomického oživení

Nedávný posun v měnové politice Číny, následující po více než desetiletí beze změny se vykládá jako silnější podpora ekonomického růstu v příštím roce. 

Během minulého týdne na Ústřední ekonomické pracovní konferenci čínští tvůrci politik rozhodli o zavedení »umírněně uvolněné« měnové politiky v roce 2025, což je významný odklon od »obezřetné« politiky posledních 14 let. Naposledy byla stejná politika přijata v roce 2008, aby zmírnila dopad globální finanční krize. 

Analytici uvedli, že tento posun je reakcí na náročné ekonomické okolnosti. 

Ačkoliv si ekonomika letos udržuje vzestupný trend, zejména od října, Čína stále čelí zesíleným nepříznivým vlivům z vnějšího prostředí a rovněž se potýká s přetrvávajícími problémy doma. 

Globální geopolitické konflikty eskalují a protekcionismus narůstá. Na domácí scéně přetrvávají problémy, jako je nedostatečná domácí poptávka, obtíže v provozování některých podniků a tlak na zaměstnanost a růst příjmů jednotlivců, uvedl Han Wenxiu, výkonný zástupce ředitele Úřadu Ústředního výboru pro finanční a ekonomické záležitosti. 

»Je to nezbytná a proveditelná úprava na základě současné reality,« řekl Huang Hanquan, ředitel Čínské akademie pro makroekonomický výzkum, v nejnovějším díle China Economic Roundtable, mediálního diskusního pořadu pořádaného tiskovou agenturou Xinhua. 

Huang poznamenal, že země potřebuje rozšířit domácí poptávku, podporovat mírný růst cen a vytvořit příznivé podmínky pro řešení finančních rizik. 

Zou Lan, úředník Čínské lidové banky (PBOC), centrální banky, zdůraznil, že »umírněně uvolněný« postoj posílí schopnost měnové politiky efektivně reagovat na výzvy. 

Tato úprava politiky také odpovídá měnícímu se globálnímu prostředí likvidity, uvedl Huang. 

Co konkrétně přinese »umírněně uvolněná« měnová politika Číně? Typicky poskytne více podpory v oblasti úvěrů, aby se finanční zdroje směřovaly do klíčových sektorů a slabých míst ekonomiky, jako je technologická inovace, životní úroveň obyvatel a spotřebitelské sektory, tvrdí analytici. 

Byl vyslán silný signál, že Čína je odhodlána stabilizovat růst, což posílí důvěru trhu, uvedl Huang. 

Podle Ústřední ekonomické pracovní konference Čína sníží poměr povinných minimálních rezerv (RRR) a úrokové sazby v odpovídajícím čase s cílem zajistit, že růst sociálního financování a nabídky peněz bude odpovídat očekávaným cílům pro ekonomický růst a cenovou hladinu. 

Průměrný RRR pro finanční instituce v současnosti činí 6,6 %, což naznačuje další prostor pro snížení, uvedl Wang Xin, ředitel Výzkumného úřadu PBOC. Zeng Gang, ředitel Šanghajského institutu pro finance a rozvoj, předpověděl, že celkové náklady na financování v zemi budou dále sníženy, čímž se rozšíří domácí poptávka a odemkne potenciál ve spotřebě a investicích. 

Čína rovněž potřebuje nasměrovat více finančních prostředků do sektorů souvisejících s ekonomickou transformací, jako jsou nové kvalitní produktivní síly, modernizace průmyslu a zelený rozvoj, uvedl Huang. 

Faktem je, že Čína letos zvýšila proti-cyklické úpravy a přijala podpůrnou měnovou politiku tváří v tvář sestupnému tlaku. Trh postředhl, že měnový postoj již zaujal obezřetný přístup s mírnou uvolněnou tendencí. 

Centrální banka letos dvakrát snížila RRR, aby uvolnila přibližně 2 biliony jüanů (278,12 miliard USD) v dlouhodobé likviditě, a Loan Prime Rate (LPR), tržní referenční úroková sazba, klesla třikrát. Byla také zavedena řada opatření, od významného snížení úrokových sazeb u stávajících hypotečních úvěrů až po vytvoření nových nástrojů financování pro kapitálový trh. 

Nejnovější údaje rovněž ukazují efektivitu této politiky. Na konci listopadu činily nesplacené půjčky v jüanech v Číně 254,68 bilionu jüanů, což je nárůst o 7,7 % oproti předchozímu roku. M2 vzrostlo o 7,1 % a nesplacené sociální financování se zvýšilo o 7,8 %. 

»Celkový růst financí zůstal stabilní a likvidita byla na přiměřené úrovni, což naznačuje pokračující silnou podporu reálné ekonomiky,« uvedl Wen Bin, hlavní ekonom Čínské Minsheng Bank.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy