Home Zahraničí Pouze 18 % lidí, kteří hlasovali pro brexit, si myslí, že ...

Pouze 18 % lidí, kteří hlasovali pro brexit, si myslí, že byl úspěšný

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Podle průzkumu pro thinktank UK in a Changing Europe, na nějž upozornil The Guardian, se pouze 18 % voličů, kteří v roce 2016 volili odchod z EU, domnívá, že brexit byl úspěšný – 61 % si však myslí, že to nakonec dopadne dobře.

Po sedmi letech od referenda se zpracovatelé průzkumu Public First zeptali více než 4000 lidí, kteří volili odchod, co si nyní myslí o brexitu. Necelá pětina z nich – 18 % – uvedla, že dopadl dobře nebo velmi dobře, 30 % uvedlo, že nedopadl ani dobře, ani špatně, a 26 % uvedlo, že je ještě příliš brzy na to, aby se k němu vyjádřilo.

Vzhledem k tomu, že inflace uvízla na historických maximech a HDP stagnuje, ekonomové stále častěji varují před pokračujícím dopadem brexitu na obchod a investice. Méně než třetina dotázaných (29 %) se však domnívá, že brexit měl negativní ekonomický dopad.

Mezi těmi, kteří se domnívají, že brexit neproběhl dobře, mnozí viní politiky z toho, že ho špatně připravili – tento narativ zastává bývalý předseda strany Ukip Nigel Farage, který nedávno prohlásil, že »brexit selhal«. V této skupině 70 % respondentů uvedlo, že brexit mohl proběhnout lépe, a téměř polovina (48 %) se domnívá, že politici tak mohli uskutečnit, ale ani se o to nepokusili.

Realizace rozhodnutí o vystoupení z EU v uplynulých sedmi letech opakovaně rozděluje Konzervativní stranu. Tahanice o vztahy Spojeného království s EU vedly k defenestraci Theresy Mayové a pomohly Borisi Johnsonovi zajistit si v roce 2019 většinu 80 křesel díky slibu, že »brexit dotáhne do konce«.

Ředitel organizace UK in a Changing Europe Anand Menon uvedl, že zklamání ze způsobu, jakým byl brexit řízen, pravděpodobně prohloubí nedůvěru v politiky. »Zatímco jen velmi málo lidí si myslí, že brexit probíhá dobře, velký počet se také domnívá, že je ještě příliš brzy na to, aby bylo možné vynášet definitivní soudy. Mnoho těch, kteří volili odchod se domnívá, že brexit nebyl úspěšný, protože politici zklamali. Hrozí, že to povede k oslabení důvěry v politiku a politiky,« řekl.

Navzdory nespokojenosti mnoha odcházejících s tím, jak byl brexit řízen, průzkumy veřejného mínění příliš nenaznačují, že by došlo k celkové změně názoru – což možná pomáhá vysvětlit neochotu labouristů a liberálních demokratů zaměřit se v kampani na brexit.

Velká většina dotázaných – 72 % – uvedla, že by hlasovala znovu tak, jak hlasovala v roce 2016, i když ví, co ví o sedm let později; 72 % dotázaných také uvedlo, že by chtělo přestat diskutovat o brexitu.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here