Home Kalendárium Před 80 lety vypálili nacisté ukrajinskou vesnici Kortelisy

Před 80 lety vypálili nacisté ukrajinskou vesnici Kortelisy

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Vesnice Kortelisy (rusky Kortelesy) ve Volyňské oblasti v severozápadní Ukrajině padla před 80 lety, 23. září 1942, za oběť nacistickému řádění. Němečtí vojáci tehdy i s pomocí ukrajinských a běloruských posluhovačů zavraždili 2892 obyvatel ze vsi a okolí. Obec byla vypálena, shořelo přes 700 domů.

Kortelisy nebyly na Ukrajině výjimkou, podobný osud postihl i čtyři stovky dalších vsí a měst. Jednou z nich byl i Český Malín, který společně se sousedním Ukrajinským Malínem nacistické jednotky vypálily v červenci 1943. Nacisté tehdy zavraždili 374 Čechů, z toho 105 dětí. Nacisté se většinou mstili za odpor ukrajinské armády či místních partyzánských skupin.

Masakry na Ukrajině nebyly za druhé světové války ojedinělé. Podobný osud stihl i české Lidice a Ležáky, francouzské vesnice Oradour-sur-Glane, Tulle, Ascq, Maillé, Robert-Espagne či Clermont-en-Argonne, v Polsku obce Michniów, Wanaty nebo Krasowo-Częstki, řecké obce Kalavryta a Distomo, italské Sant’Anna di Stazzema a Marzabotto, nizozemskou obec Putten, srbský Kragujevac a Kraljevo, slovinskou obec Dražgoše, litevskou Pirčiupiai nebo norskou vesnici Telavag.

(koz, čtk)

Předchozí článekČínský velvyslanec přednesl v Radě OSN pro lidská práva projev za více než 30 zemí
Další článekNalijme si čistého vína aneb Jak to v Evropě bude s cenou plynu

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here