Home Zahraničí Předčasné volby na Slovensku se uskuteční v září

Předčasné volby na Slovensku se uskuteční v září

Slovenský premiér Eduard Heger FOTO - ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert

Slovenský parlament schválil plány na zkrácení svého čtyřletého funkčního období o pět měsíců a uspořádání předčasných voleb 30. září poté, co středopravicový kabinet prohrál hlasování o nedůvěře a strany nedokázaly sestavit novou většinovou vládu, informovala agentura Reuters.

Vláda premiéra Eduarda Hegera prohrála hlasování o nedůvěře v prosinci poté, co se k opozici přidala bývalá koaliční strana, která kabinet obviňuje, že nedělá dost pro to, aby pomohl lidem s rostoucími životními náklady.

Ve volbách se střetnou prozápadní liberální a konzervativní strany a dvě levicové formace včetně strany SMER-SD expremiéra Roberta Fica, který se staví proti posílání zbraní na Ukrajinu a zaujímá podobně skeptický postoj k západním sankcím vůči Rusku jako maďarský premiér Viktor Orbán. Slovensko dodalo na Ukrajinu pěchotní vozidla, dělostřelectvo a baterii systému protivzdušné obrany S-300.

»Budou vládnout ještě téměř rok – bez jakéhokoli mandátu. Je více než symbolické, že volby se budou konat v den výročí mnichovské zrady. Každý, kdo jde volit, si může vzpomenout, jak nás Západ vydal Hitlerovi. O nás bez nás. Tak je tomu i dnes. Američané potřebují servilní Hegerovu vládu, aby na Ukrajinu posílali zbraně, a je jim jedno, že lidé vládu nenávidí a že vláda rozsévá jen bídu a chaos,« uvedl k termínu předčasných voleb poslanec a místopředseda SMER-SD Ľuboš Blaha s tím, že »Slovensko potřebuje změnu, profesionální vládu, stabilitu, sociální jistoty a mír«.

Pád kabinetu následoval po letech vedení hlavní vládní strany OLANO Igorem Matovičem, který v roce 2020 zvítězil ve volbách díky slibům, že po vládě vedené stranou Smer vyčistí zemi od úplatků. Matovič se stal premiérem, ale brzy se dostal do řady konfliktů se svými koaličními partnery. V březnu 2021 byl nucen odstoupit ve prospěch stranického kolegy Hegera, který byl považován za klidnějšího lídra.

Matovič zůstal ministrem financí, ale jeho pokračující střety s šéfem pravicově-liberální strany SaS Richardem Sulíkem vedly v září 2022 k odchodu SaS, což stálo kabinet většinu.

(cik)