ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv iportaL24.cz

Zítra 20. listopadu se v Kazachstánu uskuteční předčasné prezidentské volby. Kampaň je podobná těm předchozím. Volby se konají předčasně a zúčastní se jich i stávající prezident.

Kassym-Žhomart Tokajev, 69 let, je současným prezidentem Kazachstánu. Nominovala ho »lidová« koalice provládních sil, která zahrnuje všechny tři parlamentní strany a tři desítky málo známých organizací. Dlouholetý spolupracovník Nursultana Nazarbajeva, který zemi vládl téměř 30 let a díky němuž se v roce 2009 dostal do prezidentského úřadu. V témže roce byl Tokajev vyhlášen vítězem předčasných prezidentských voleb. V červnu inicioval referendum, kterým byla změněna téměř třetina článků ústavy, v září podepsal nové změny ústavy, které stanovují sedmileté funkční období prezidenta v současných volbách. Parlament tyto změny v krátké době přezkoumal a schválil.

Meiram Kazhiken, 61 let, kandidát odborového sdružení Amanat. Kazhiken vede Institut ekonomického výzkumu Mezinárodního vědeckého komplexu v Astaně a je ředitelem Institutu výzkumu moderní společnosti. Na počátku roku 2000 byl poradcem kazašského premiéra a pracoval jako předseda Výboru pro průmysl, vědecký a technologický rozvoj na ministerstvu průmyslu a obchodu. Na jaře letošního roku oznámil svůj záměr založit stranu Yntymaq (Solidarita) a stojí v čele iniciativní skupiny této dosud neregistrované strany.

Zhiguli Dairabayev, 67 let, kandidát na prezidenta Auyl. Je předsedou výboru zemědělsko-průmyslového komplexu prezidia Národní podnikatelské komory Atameken. Od prosince 2019 do června 2022 byl předsedou Asociace svazu zemědělců Kazachstánu. V 70. letech minulého století pracoval jako tajemník komsomolského výboru kolchozu »Cesta ke komunismu« v Lugovské oblasti. V letech perestrojky byl předsedou představenstva kolchozu »Džambul« Lugovského rajónu. V březnu na své facebookové stránce vyjádřil Tokajevovu »poselství« podporu.

48letou Karakat Abdenovou nominovala Národní aliance profesionálních sociálních pracovníků. V květnu se stala členkou prezidentské komise pro ženské záležitosti a rodinnou a demografickou politiku. V různých letech pracovala jako zástupkyně ředitele Národní školy veřejné politiky, inspektorka výboru pro inovace strany Nur Otan (nyní Amanat) a byla členkou astanského maslichatu. Obsah knihy jejího manžela »Jsi Kazach. Hrdý!«, zveřejněné v roce 2019, vyvolal kritiku řady aktivistů a objevilo se i podezření, že dílo bylo vydáno za státní peníze. Organizace Kazak Kyzy, kterou Abden popisuje jako »institut pro kulturní a morální výchovu dívek«, dostala v letech 2016-2019 od kanceláře starosty hlavního města stovky milionů tenge.

Rovněž 48letou Saltanat Tursynbekovou nominovalo národní veřejné sdružení Kazakanalary – dastүrge zhol (Kazašské matky – cesta k tradicím). V průběhu let pracovala Tursynbeková ve státních strukturách, u Nejvyššího soudu a jako vedoucí asistentka generálního prokurátora Kazachstánu pro zvláštní úkoly. Byla ředitelkou Institutu generální prokuratury. Je označována jako bojovnice za lidská práva.

65letý Nurlan Auesbajev je šestým a posledním registrovaným kandidátem z Celonárodní sociálně demokratické strany (NSDP), která sama sebe označuje za opoziční stranu. Bývalý člen komunistické strany Auesbajev je známý svou neúspěšnou iniciativou postavit v Astaně pomník sovětskému vůdci Vladimiru Leninovi. Auezbajev údajně porazil možné další kandidáty NSDP v takzvaných vnitrostranických primárkách.

(brom)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here