Home Zahraničí Předseda kanadského parlamentu odstoupil poté, co nazval ukrajinského nacistu hrdinou

Předseda kanadského parlamentu odstoupil poté, co nazval ukrajinského nacistu hrdinou

FOTO - síť X

Předseda kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota oznámil svou rezignaci po rychlé a ostré reakci na vyznamenání muže, který za druhé světové války bojoval v nacistické divizi.

»S těžkým srdcem oznamuji Parlamentu svou rezignaci na funkci předsedy Dolní sněmovny,« řekl v projevu v Parlamentu. Rota upřesnil, že oficiálně opustí svou funkci ve středu 27. září.

Rota vysvětlil, že lituje rozhodnutí pozvat do parlamentu 98letého ukrajinského nacistu Jaroslava Hunku, který sloužil v divizi SS Galicia. Řekl, že »veřejné uctění (nacisty) ublížilo různým lidem a komunitám, včetně židovských komunit v Kanadě a na celém světě, přeživším nacistických zločinů v Polsku a jinde«. »Přijímám plnou odpovědnost za své činy,« dodal Rota.

Kanadští zákonodárci tleskali Hunkovi vestoje poté, co ho Rota po pátečním projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamentu označil za »hrdinu«. Zelenskyj zvedl ruku na znamení uznání, když Hunka zasalutoval z galerie.

Centrum přátel Simona Wiesenthala pro studia holocaustu uvedlo, že divize »je zodpovědná za masové vraždění nevinných civilistů s úrovní brutality a zloby, která je nepředstavitelná«.

K odsouzení Hunkova pozvání se přidaly i další prominentní židovské skupiny a incident se rychle stal pro kanadskou vládu velkou politickou ostudou.

Kanadská ministryně zahraničí Melanie Jolyová v úterý vyzvala Rotu k rezignaci. Incident označila za »naprosto nepřijatelný« a »ostudu pro sněmovnu i pro Kanaďany«.

(jb)

3 KOMENTÁŘE

  1. ⚡️Nacista Jaroslav Hunka, který byl uctíván v kanadském parlamentu, prohlásil, že Zelenskyj je „důstojný následovník ideálů, za něž jsme bojovali až do poslední chvíle“.

    Sledujte @neCT24 | 42TČen

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here