Home Zahraničí Španělští konzervativci se po těsném vítězství ve volbách pokusí sestavit vládu

Španělští konzervativci se po těsném vítězství ve volbách pokusí sestavit vládu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Předseda konzervativní Lidové strany (PP) Alberto Nunez Feijoo prohlásil, že je připraven pokusit se po úspěchu v nedělních předčasných parlamentních volbách sestavit ve Španělsku vládu.

»Přebírám iniciativu k zahájení dialogu za účelem sestavení vlády,« řekl a vyzval ostatní politické síly, aby tuto iniciativu neblokovaly. Navzdory úspěchu bude pro samotnou PP obtížné potvrdit svého kandidáta na premiéra. Dosavadní šéf vlády, předseda Španělské socialistické dělnické strany (PSOE) Pedro Sanchez, se vyjádřil, že pravice ve volbách neuspěla.

Ve volbách po zpracování téměř všech hlasovacích lístků vede PP, která získala 136 z 350 křesel v Kongresu poslanců (dolní komora parlamentu). Za ní následuje PSOE (122 křesel), krajně pravicová strana Vox (33) a levicové hnutí Sumar (31). Žádné politické síle se nepodařilo získat v dolní komoře absolutní většinu, aby mohla sama sestavit vládu. To znamená, že strany budou muset zahájit jednání o schválení premiéra.

Volby byly původně naplánovány na konec roku, ale v květnu Sanchez oznámil rozhodnutí uspořádat je dříve. K tomuto kroku přistoupil kvůli špatným výsledkům PSOE v regionálních a komunálních volbách.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here