Představitel MMF: Geoekonomická roztříštěnost zvyšuje rizika pro světový růst

Geoekonomická roztříštěnost je rostoucí výzvou pro světovou ekonomiku, která se nachází ve velmi nejistém okamžiku, a hlavní země by měly najít způsoby, jak udržet silnou integraci, která všechny posouvá dál, uvedl v úterý představitel Mezinárodního měnového fondu (MMF).

»Existuje problém geoekonomické roztříštěnosti. Řada zemí zvyšuje omezení obchodu a technologických toků. To není pozitivní, ve skutečnosti to bude stát svět asi 2 % (produkce),« řekl Daniel Leigh, který vede oddělení světových ekonomických studií ve výzkumném oddělení MMF, v rozhovoru pro agenturu Xinhua v rámci týdne Jarních zasedání MMF a Světové banky.

»Svět je bohužel složitý. Jsme svědky toho, že se mnoho zemí stále více odcizuje,« dodal.

»Ve světové ekonomice se tedy objevují trhliny, které ji rozdělují na různé bloky. To je jeden z hlavních důvodů, proč se musíme zaměřit na obnovení rovnováhy při rozhodování, abychom se vyhnuli nákladům,« řekl Leigh.

Všechny velké země by měly »hledat způsoby, jak udržet silnou integraci, která by všechny posunula dál«, a »všichni by měli prospěch z hlubší spolupráce«, řekl.

»Z našeho pohledu jde o to, vyhodnotit ekonomické náklady (roztříštěnosti). Aby se nakonec, až budou tvůrci politik zvažovat své strategie, mohli vzít v úvahu i tyto náklady,« řekl Leigh.

Podle něj existuje »řada oblastí společného zájmu, v nichž mohou země obnovit důvěru«, jako je řešení státních dluhů, omezování klimatických změn a modernizace obchodního systému.

Letecký snímek pořízený 13. března 2023 ukazuje kontejnerový terminál přístavu Tchaj-cang ve východočínské provincii Ťiang-su. FOTO – Xinhua/Li Bo

Zároveň Leigh uvedl, že Asie, zejména Čína, je světlým bodem světové ekonomiky.

»Právě teď je Asie světlým bodem světové ekonomiky,« řekl Leigh.

Zejména čínská ekonomika poroste v roce 2023 o 5,2 % a v roce 2024 o 4,5 %, předpověděl v úterý MMF.

»To poskytne impuls mnoha zemím. Je to velmi pozitivní vývoj, který přinese rozhodně pozitivní vedlejší účinky,« řekl.

Vysoce postavený ekonom vyjádřil přesvědčení, že čínská vláda je v dobré pozici, aby dokázala svou ekonomiku provést mezinárodními výzvami.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy