Představitelé Číny a USA musí vytyčit správný kurz pro bilaterální vztahy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí během setkání se svým americkým protějškem Joem Bidenem prohlásil, že vedoucí představitelé Číny a USA musí vytyčit správný kurz pro dvoustranné vztahy.

Ačkoli oba lídři nadále komunikují prostřednictvím videokonferencí, telefonátů a dopisů, žádný z nich nebude fungovat lépe než osobní výměny, řekl Si Bidenovi na začátku setkání.

»Jako vedoucí představitelé dvou významných zemí musíme hrát vedoucí úlohu, stanovit správný kurz pro čínsko-americké vztahy a uvést je na vzestupnou trajektorii,« řekl Si.

Historie je nejlepší učebnicí

Si poukázal na to, že od počátečního kontaktu a navázání diplomatických vztahů až po současnost prošly Čína a USA více než 50 lety plnými událostí, zisků a ztrát, jakož i zkušeností a poučení. »Historie je nejlepší učebnicí. Měli bychom ji brát jako zrcadlo a nechat se jí vést do budoucna,« řekl Si Bidenovi. »Současný stav čínsko-amerických vztahů neodpovídá základním zájmům obou zemí a národů. Není to ani to, co od nás mezinárodní společenství očekává,« řekl Si.

Zpět na cestu zdravého a stabilního růstu

Během setkání Si vyjádřil naději, že by mohl s Bidenem spolupracovat na navrácení čínsko-amerických vztahů na cestu zdravého a stabilního růstu ku prospěchu obou zemí i celého světa. Čínský prezident zdůraznil, že v dnešní době se odehrávají velké změny způsobem, jaký tu ještě nebyl. »Svět očekává, že Čína a USA budou své vztahy řádně řešit,« doplnil Si.

»Měli bychom spolupracovat se všemi zeměmi, abychom přinesli více naděje světovému míru, větší důvěru v globální stabilitu a silnější impuls společnému rozvoji. Jako vždy jsem připraven k upřímné a hluboké výměně názorů s vámi o otázkách strategického významu v čínsko-amerických vztazích a o hlavních globálních a regionálních otázkách,« konstatoval Si.

Oba lídři jsou na Bali v Indonésii, kde zítra začíná 17. summit G20. Vzhledem k celosvětové krizi spojené s vysokou inflací a rizikem recese je hlavním tématem tohoto summitu »Společné oživení, silné oživení«.

Na jednání v Bali se zaměřuje celý svět. Lidé se těší na dosažení konsenzů přítomných vedoucích představitelů různých zemí, trvání na směru k ekonomické globalizaci, úsilí o zlepšení správy globální ekonomiky, a dobré návrhy podporující světovou ekonomiku, aby se vrátila do normální dráhy.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy