Home Zahraničí Prezident Ghany vyzval bývalé koloniální mocnosti k náhradě škod za obchod s otroky

Prezident Ghany vyzval bývalé koloniální mocnosti k náhradě škod za obchod s otroky

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo na zahájení mezinárodní konference Accra Summit o právních aspektech odškodnění za transatlantický obchod s otroky vyzval koloniální země k zaplacení reparací a navrácení veškerého kulturního majetku nezákonně vyvezeného z afrického kontinentu. Informovala o tom média v Ghaně.

»Reparace jsou již dávno splatné, oběti jiných (případů) bezpráví v dějinách lidstva právem obdržely odškodnění a Afričané si zaslouží totéž za škody způsobené transatlantickým obchodem s otroky,« uvedl ghanský vůdce.

Hlava západoafrického státu rovněž dodala, že otázka reparací by měla jít »ruku v ruce« s navrácením všech kulturních hodnot nezákonně vyvezených během koloniální éry do zemí kontinentu, upřesňuje deník.

Mezinárodní konference o reparacích Accra Summit se koná již druhým rokem v hlavním městě Ghany Accra od 14. do 17. listopadu. Akce se účastní hlavy Ghany Nana Akufo-Addo, Komor Azali Assoumani, Toga Faure Gnassingbe, Guineje-Bissau Oumarou Sissokou Embalo, předseda Komise Africké unie Moussa Faki Mahamat, předseda vlády Burundi Gervais Ndirakobuka.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here