Home Zahraničí Prezidentka ECB naznačila další zvyšování úrokových sazeb

Prezidentka ECB naznačila další zvyšování úrokových sazeb

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová na zasedání Euroskupiny v Bruselu 11. července 2022. V pondělí v Bruselu začalo zasedání Euroskupiny. FOTO - Xinhua/Zheng Huansong

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) v pondělním projevu naznačila další zvyšování úrokových sazeb a znovu potvrdila závazek ECB bojovat proti inflaci.

Christine Lagardeová na slyšení ve Výboru pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu zdůraznila, že zajištění cenové stability je odpovědností ECB.

Inflace v eurozóně se v květnu znatelně snížila, ale se svými 6,1 % je stále výrazně nad cílem ECB, který pro dosažení stability činí 2,0 %. »Cenové tlaky jsou stále vysoké,« zdůraznila Lagardeová.

ECB podle ní zajistí, aby se úrokové sazby dostaly na dostatečně restriktivní úroveň, aby se inflace včas vrátila ke dvouprocentnímu střednědobému cíli.

Na snímku z 8. září 2022 je skulptura eura a socha na fontáně v německém Frankfurtu nad Mohanem. FOTO – Xinhua/Shan Weiyi

Podle některých šéfů centrálních bank bude 15. června pravděpodobně následovat další nárůst o čtvrt procentního bodu.

Prezident německé Bundesbanky Joachim Nagel uvedl, že očekává další zvyšování úrokových sazeb, a dodal, že není jisté, že vrcholu úrokových sazeb bude dosaženo již letos v létě.

Rovněž šéf irské centrální banky Gabriel Makhlouf očekává další zpřísnění sazeb v červnu a červenci s ohledem na pokračující růst cen v eurozóně. Nicméně »dále si myslím, že situace je stále méně jasná,« řekl nedávno.

Na snímku ze 7. července 2022 je sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. FOTO – Xinhua/Shan Weiyi

ECB již sedmkrát v řadě zvýšila základní úrokové sazby celkem o 3,75 procentního bodu.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here