Prezidentkou rozvojové banky BRICS byla zvolena Dilma Rousseffová

Novou prezidentkou Nové rozvojové banky zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) byla zvolena bývalá brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, která nahradila Brazilce Marcuse Troja. Uvádí se to v prohlášení, které bylo dnes zveřejněno na oficiálních internetových stránkách finanční instituce.

»Dne 24. března 2023 byla Dilma Vana Rousseffová jednomyslně zvolena Radou guvernérů Nové rozvojové banky prezidentkou banky. Funkce se ujala okamžitě v souladu se stanovami dohody o Nové rozvojové bance a postupy pro volbu prezidenta,« uvádí se v prohlášení.

Tisková kancelář banky 10. března oznámila, že Marcus Troijo končí ve funkci prezidenta banky předčasně k 24. březnu. Troijo byl chráněncem ultrapravicového exprezidenta Jaira Bolsonara. Nominace nového šéfa banky byla nadále v rukou Brazílie v rámci jejího probíhajícího rotačního mandátu končícího 6. července 2025.

Novou rozvojovou banku založily země BRICS na základě mezivládní dohody podepsané na VI. summitu společenství ve Fortaleze v červenci 2014. Účelem banky je financovat projekty v oblasti infrastruktury a udržitelného rozvoje nejen v zemích BRICS, ale i v rozvojových zemích. Banka již dříve získala mezinárodní úvěrový rating »AA+« od agentur Fitch Ratings a S&P Global Ratings, což jí umožňuje efektivně získávat dlouhodobé financování na mezinárodních i místních kapitálových trzích.

V průběhu let banka schválila téměř 100 projektů v celkové hodnotě 32,8 miliardy dolarů na podporu dopravy, vodního hospodářství, čisté energie, digitální a sociální infrastruktury a rozvoj měst.

(ici, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy