Home Zahraničí Při protestu proti zemědělskému projektu byly ve Francii zraněny desítky lidí

Při protestu proti zemědělskému projektu byly ve Francii zraněny desítky lidí

FOTO - Twitter

V sobotu bylo zraněno několik desítek protestujících proti vytváření zavlažovacích nádrží pro zemědělské účely v blízkosti obce Saint-Solin v západní Francii. Uvedla to Lena Lazareová, zástupkyně organizátorů demonstrace a aktivistka sdružení Soulevements de la Terre (Povstání země).

»Na straně demonstrantů bylo mnoho obětí, několik desítek, včetně vážně zraněných. Tři z nich jsou v ohrožení života, další tři jsou v bezvědomí,« uvedla s tím, že jeden ze zraněných byl hospitalizován s otevřenou zlomeninou. Lazareová uvedla, že protestující byli zraněni v důsledku použití »plynových granátů a granátů na rozhánění davu s gumovým pláštěm« ze strany policie.

Podle Lazareové strážci zákona stojící v kordonu kolem demonstrace, kteří se podíleli na potlačování nepokojů, neumožnili průjezd sanitkám, což některým zraněným zkomplikovalo situaci. Prefektura Deux-Sèvres tato obvinění popřela.

Již dříve mluvčí četnictva podplukovník Nassima Djeblie v televizním kanálu BeFem uvedl, že při střetu s násilnými demonstranty bylo zraněno několik strážců zákona. Podle záběrů z místa činu chuligáni házeli po četnících koule na petanque a použili proti nim pyrotechniku. Radikálové pomocí zápalných lahví zapálili několik četnických vozidel stojících na obvodu hřiště, kde se protest koná. Podle posledních zpráv nejméně tři vozidla zcela shořela.

Během zásahu policie aktivně použila granáty se slzným plynem a vodní děla. Četnictvo na Twitteru uvedlo, že na místě bylo přítomno asi 3000 policistů. Francouzský ministr vnitra Gerald Darmanen odsoudil násilí na strážcích zákona a vyjádřil jim podporu.

Protest proti zemědělskému projektu

Navzdory zákazu místní prefektury se na polích poblíž této obce sešlo asi 6000 demonstrantů, včetně rodin s dětmi. Emmanuelle Dubetová, prefektka departementu Deux-Sèvres, přitom ještě před zahájením protestního pochodu varovala, že se v oblasti shromáždilo až tisíc radikálů, dobře vybavených a ozbrojených. Vyzvala pokojné účastníky protestů, aby se od násilníků distancovali a při případných nepokojích jim neublížili.

Protest proti výstavbě zavlažovacích nádrží v blízkosti obce Saint-Solin trvá již od loňského roku. Projekt ministerstva počítá celkem s 16 takovými nádržemi o celkovém objemu několika set tisíc metrů krychlových vody. Zemědělci a úřady plánují tyto nádrže přečerpávat přes zimu a na jaře, aby je mohli využít k zavlažování plodin během letního sucha. Proti plánům úřadů se postavili místní obyvatelé, kteří poukazují na možné škody na životním prostředí způsobené výkopovými pracemi a také na čerpání podzemní vody, které může vést k vysychání přírodních vodních ploch. Protestující se navíc domnívají, že zemědělci, kteří hodlají tyto bazény využívat, ničí půdu intenzivními metodami obdělávání.

(jb, TASS)