Po zřícení mostu v Indii přišlo o život nejméně 134 lidí

AKTUALIZUJEME

Počet obětí po zřícení mostu pro pěší v západoindickém státě Gudžarát se zvýšil na 134, uvedl dnes podle agentury AP představitel místní vlády. Úřady kvůli neštěstí zatkly devět lidí. Nově zrekonstruovaný visutý most přes řeku ve městě Morbi spadl v neděli, v tu dobu na něm byly davy lidí.

Podle agentury Reuters je mezi mrtvými mnoho dětí. Úřady státu Gudžarát zahájily vyšetřování. Vedeno je proti lidem odpovědným za opravu a údržbu mostu. Gudžarátská policie oznámila, že zatkla devět lidí a že detaily k tomu sdělí později.

V době, kdy se most zřítil, na něm podle úřadů bylo až 500 lidí a konstrukce nevydržela kvůli přetížení. Na záchranné operaci se podílejí potápěči, jednotky pobřežní stráže s loděmi a desítky vojáků. Vyhledávání těl komplikuje kalná voda, někteří lidé mohli zůstat pod zřícenou konstrukcí. Do dnešního rána se podařilo zachránit přes 170 lidí. Lidé padali do řeky z desetimetrové výšky, některým se podařilo zachytit se konstrukce.

Dvě krematoria ve městě Morbi jsou zavalena těly mrtvých, uvedla BBC. V případě, že zahynuly celé rodiny, provádějí pohřební rituály místní lidé. Nejméně 35 obětí byly děti mladší 14 let.

Historický most dlouhý 230 metrů byl postaven v 19. století za britské nadvlády. Letos byl šest měsíců uzavřen kvůli rekonstrukci a pro veřejnost se znovu otevřel teprve minulý týden. Most je turistickou atrakcí a přitahuje řadu lidí zvláště nyní, kdy je období svátků. Hinduisté uplynulý týden slavili Svátek světel – díválí.

Nedávná oprava mostu byla svěřena místnímu podniku Oreva, který je výrobcem hodin a elektrického zařízení. Firma má na starosti údržbu mostu 15 let. Člen městské správy v Morbi řekl, že Oreva město neinformovala, že se most otevírá. »Nevydali jsme jim žádné povolení a certifikát o stavu mostu,« sdělil.

Jeden z místních poslanců Džajrasingh Džadeda obvinil firmu, že prodávala vstupenky na most bez omezení, což vedlo k přetížení konstrukce. Předchozí správci vydávali vstupenky tak, aby na mostě nebylo naráz víc než dvacet lidí.

Zástupce firmy Oreva, jehož citoval list The Indian Express, řekl, že podle prvních informací most spadl, když velké množství lidí, kteří byli ve střední části, začalo konstrukci rozhoupávat z jedné strany na druhou.

Rodinám obětí kondoloval premiér Naréndra Módí. »Vláda je v této hodině smutku s truchlícími rodinami,« řekl.

Zřícení mostu v indickém Gudžarátu je druhé nejtragičtější za 100 let

Výběr zřícení mostů (které nezavinily nárazy lodí či nehody vlaků) ve světě za posledních 100 let s největším počtem obětí na životech (řazeno podle počtu obětí):

151 obětí – 24. prosince 1953, Nový Zéland – Mohutný proud bahna a lávy z nejvyšší novozélandské aktivní sopky Ruapehu způsobil nejtragičtější železniční neštěstí v historii Nového Zélandu, když smetl zdejší most. Pád osobního vlaku do řeky Whangaehu si vyžádal 151 lidských životů.

132 obětí – 30. října 2022, Indie – Při zřícení mostu pro pěší v západoindickém státě Gudžarát zemřelo nejméně 132 lidí. Nově zrekonstruovaný visutý most přes řeku ve městě Morbi spadl v době, kdy na něm podle úřadů bylo až 500 lidí a konstrukce nevydržela kvůli přetížení.

104 obětí – 16. srpna 1984, Indie – V indickém státě Madhjapradéš se zřítil most s projíždějícím osobním vlakem a pět vagonů spadlo do řeky. Neštěstí si vyžádalo 104 mrtvých.

65 obětí – 19. března 2007, Guinea – Pod tíhou kamionu, který převážel 72 lidí i zboží, se u města Guéckédou na jihovýchodě Guineje prolomil most. Zahynulo 65 lidí.

64 obětí – 13. srpna 2007, Čína – Zřítil se rozestavěný, 320 metrů dlouhý most přes řeku Ťien-tchuo v jihočínské provincii Chu-nan; 64 lidí zahynulo a 22 jich utrpělo zranění.

59 obětí – 4. března 2001, Portugalsko – Do řeky Douro v severním Portugalsku spadl autobus a dva osobní automobily poté, co se zřítil kovový most, po němž vozy právě přejížděly; rozbouřené vody řeky způsobily, že lidem prakticky nebylo možné pomoci.

52 obětí – 26. září 2007, Vietnam – U jihovietnamského města Can Tho se zřítil rozestavěný most; 52 lidí zemřelo a 149 osob bylo zraněno.

46 obětí – 15. prosince 1967, USA – Šestačtyřicet lidských životů si vyžádalo zřícení mostu Silver Bridge v městečku Point Pleasant v Západní Virginii v USA. Na mostě přes řeku Ohio, který spojoval Point Pleasant s městem Gallipolis, bylo v době náhlého zřícení 37 vozidel, 31 z nich spadlo do řeky.

43 obětí – 14. srpna 2018, Itálie – Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek metrů Morandiho mostu; z výšky spadlo na 35 osobních aut a několik kamionů, včetně českého, jehož řidič přežil.

42 obětí – 17. října 1989, USA – Při zemětřesení v Kalifornii se zřítil v Oaklandu most Cypress Street Viaduct, pod jehož troskami zahynulo 42 lidí. Celkem si zemětřesení vyžádalo 67 obětí.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy