Home Zahraničí Příjmy Egypta ze Suezského průplavu kvůli krizi v Rudém moři rekordně klesly

Příjmy Egypta ze Suezského průplavu kvůli krizi v Rudém moři rekordně klesly

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Příjmy Suezského průplavu, který spojuje Středozemní a Rudé moře, vykázaly v lednu rekordní pokles a kvůli eskalaci v regionu se snížily o 376 milionů dolarů. Informoval o tom ve čtvrtek večer šéf správy průplavu Osama Rabia ve vysílání televizního kanálu ON.

Uvedl, že »průplav byl těžce zasažen nedávným vývojem v regionu a krizí v Rudém moři«. »Příjmy Suezského průplavu v lednu 2023 činily 804 milionů dolarů a v lednu letošního roku klesly na 428 milionů dolarů,« uvedl Rabia. Počet lodí proplouvajících průplavem v lednu 2024 činil 1362, což je o 36 % méně než ve stejném období roku 2023 (2155 lodí).

»Je to poprvé, co Suezský průplav zažívá takovou krizi,« zdůraznil šéf úřadu s tím, že uspořádal několik schůzek se zástupci mezinárodních rejdařských společností, aby našel východisko.

Přibližně 20 rejdařských společností, včetně šesti největších na světě, se údajně rozhodlo odklonit lodě, které vlastní, po trase kolem mysu Dobré naděje a odmítají Suezský průplav využívat kvůli situaci na jihu Rudého moře.

Příjmy Egypta z provozu Suezského průplavu v roce 2023 přesáhly 10 miliard dolarů. Finanční příjmy z průplavu jsou jedním z hlavních zdrojů příjmů egyptského rozpočtu a důležitým zdrojem doplňování dolarů do státní pokladny.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here