Příjmy ze zmrazených ruských aktiv budou použity na obranu Ukrajiny a do rozpočtu

Skupina sedmi zemí (G7) poskytne Ukrajině dalších 50 miliard dolarů s využitím příjmů ze zmrazených ruských aktiv na financování obranného průmyslu, rozpočtových výdajů a úsilí o obnovu, uvedli představitelé G7 ve společném prohlášení po svém summitu v Itálii.

»Máme v úmyslu vyplatit tyto finanční prostředky prostřednictvím více kanálů, které je nasměrují na vojenské, rozpočtové a rekonstrukční potřeby Ukrajiny – v rámci omezení našich příslušných právních systémů a administrativních požadavků,« uvádí se v dokumentu.

Skupina G7 se zavázala posílit platformu pro koordinaci více dárců na Ukrajině, »aby pomohla koordinovat vyplácení finančních prostředků a zajistila, že budou odpovídat nejprioritnějším potřebám Ukrajiny v takovém tempu, aby je mohla efektivně absorbovat«.

»To bude hrát klíčovou roli při prosazování ukrajinských reforem v souladu s její evropskou cestou,« uvedli vedoucí představitelé. »S ohledem na výše uvedené pověřujeme naše příslušné ministry a úředníky, aby tyto závazky včas operacionalizovali, aby je ERA mohla začít vyplácet ještě před koncem roku.«

Ukrajinské téma bylo na summitu, jehož se zúčastnil ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenský, v centru pozornosti.

V závěrečném prohlášení se vedoucí představitelé G7 dohodli, že do konce roku 2024 poskytnou Ukrajině 50 miliard dolarů s využitím výnosů ze zmrazených ruských aktiv »s cílem podpořit současné i budoucí potřeby Ukrajiny v souvislosti s prodlouženou obranou proti Rusku«. Za tímto účelem zahájí »mimořádné půjčky na urychlení příjmů (ERA) pro Ukrajinu«, aby do konce roku poskytla Ukrajině dodatečné finanční prostředky ve výši přibližně 50 miliard USD.

V prohlášení se uvádí, že ruská státní aktiva, zabavená západními finančními institucemi, zůstanou znehybněna, »dokud Rusko neukončí svou agresi a nezaplatí za škody, které Ukrajině způsobilo«.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy