Home Zahraničí Případů pedofilie ve španělské církvi může být až několik tisíc

Případů pedofilie ve španělské církvi může být až několik tisíc

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Kontrola týkající se sexuálního obtěžování nezletilých ve španělské církvi v různých letech by mohla odhalit několik tisíc takových případů. Informoval o tom ve středu deník Pais.

Podle jeho informací prověrka, která začala před rokem na žádost samotné církve, vyvrátí dosud uváděné údaje. »Obětí bude několik tisíc,« uvedl Javier Cremades, vedoucí právní kanceláře a pracovní skupiny, která zprávu připravuje. Přesný počet obětí však nechtěl uvést.

Upozorňuje, že počet případů bude vypočítán na základě dostupných zdrojů informací. Půjde především o vyšetřování Pais a interní údaje, které by měla poprvé poskytnout španělská církev. Španělská biskupská konference v roce 2021 uznala 220 případů obtěžování nezletilých, v roce 2022 jich bude 506. Pais však shromáždil údaje o 929 podezřelých a 1 770 obětech.

Již dříve bylo také oznámeno, že Úřad generálního prokurátora Španělska bude vyšetřovat případy sexuálního zneužívání nezletilých duchovními. Podle deníku Pais se katolická církev rozhodla provést rozsáhlé vyšetřování možných pochybení a obtěžování ze strany duchovních a některých pracovníků církevních institucí vůči nezletilým ve Španělsku.

Informace byly předány papeži 2. prosince 2021, kdy se během své návštěvy Řecka setkal s novináři. Papežův asistent převzal dokumenty, které byly následně předány Kongregaci pro nauku víry, jež koordinuje vyšetřování pedofilie v celém katolickém světě.

(jb, TASS)