Home Zahraničí Příznivec brazilského prezidenta zastřelil funkcionáře levicové strany

Příznivec brazilského prezidenta zastřelil funkcionáře levicové strany

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Na jihu Brazílie byl o víkendu zastřelen místní funkcionář levicové Strany pracujících (PT) Marcel Arruda. Útočníkem byl příznivec krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Policie čin vyšetřuje jako možný politicky motivovaný útok. Opoziční politici i kandidát PT pro říjnové prezidentské volby Luiz Inácio Lula da Silva označili vraždu za důsledek politické nesnášenlivosti, kterou podle nich rozdmýchává brazilský prezident.

»Ztratili otce a manžela kvůli nenávisti, kterou svými projevy vyvolává nezodpovědný prezident,« komentoval tragickou událost exprezident Lula, který má podle průzkumů veřejného mínění velké šance porazit Bolsonara v říjnových volbách. Podle některých odhadů má takovou podporu, že by se možná ani nemuselo konat druhé kolo.

Strážník Arruda, který byl rovněž pokladníkem místní pobočky PT, byl postřelen v noci ze soboty na neděli na oslavě svých padesátin ve městě Foz de Iguazú (stát Paraná), zraněním podlehl v neděli ráno. První zprávy místních médií uváděly, že zemřel i útočník Jorge Rocha Guaranho, který pracoval jako dozorce ve věznici. Posléze se objevily informace, že je v nemocnici s vážným zraněním.

»Jsem zdrcená. Byli tam naši přátelé, rodina, lidé různých politických názorů, ale vše bylo v klidu. Pak přišel ten šílenec a začal střílet,« popsala událost manželka oběti. Arruda ale pojal oslavu narozenin tematicky, na zdech byla červenobílá výzdoba s hvězdami a plakátem exprezidenta Luly a na sobě měl Arruda tričko s Lulovým portrétem. Vraždu zachytila kamera a záběry odvysílala i televize G1. Je na nich vidět, že útočníka postřelila jeho oběť. Podle místních médií atentátník křičel: »Bolsonaro prezidentem, vy zkurvysynové«.

Už ve čtvrtek příznivec prezidenta Bolsonara odpálil podomácku vyrobenou bombu na Lulově mítinku v Riu de Janeiro, kde se ale nikomu nic nestalo.

(čtk)