Home Zahraničí Proč »jít do Číny« se stalo konsensem stále více zahraničních společností

Proč »jít do Číny« se stalo konsensem stále více zahraničních společností

FOTO - CRI

Podle údajů, které nedávno zveřejnilo ministerstvo obchodu Číny, bylo skutečné využití zahraničního kapitálu v prvním čtvrtletí letošního roku 408,45 miliardy jüanů, což představuje meziroční nárůst o 4,9 %, a to díky »stabilnímu zahájení«. Mezi nimi bylo nově založeno více než 10 000 podniků se zahraniční investicí, což představuje meziroční nárůst o 25,5 %. »Jít do Číny« se stává horkým tématem velkých světových médií.

V současnosti se globální ekonomika nadále propadá, geopolitická situace je komplikovaná a svět čelí velké nejistotě. Konference OSN o obchodu a rozvoji předpovídá, že globální přeshraniční investice mohou v roce 2023 nadále klesat. Na takovém pozadí pro Čínu není snadné absorbovat zahraniční investice v prvním čtvrtletí a předat stabilní odpovědní list, ale se to očekává.

Při pohledu na konkrétní investice je lepší nejen kvantita, ale také kvalita. V prvním čtvrtletí dosáhlo skutečné využití zahraničního kapitálu ve vysoce technologickém odvětvích 156,71 miliardy juanů, což představuje meziroční nárůst o 18 %. To odráží nové výhody Číny při získávání vysoce kvalitních zahraničních investic.

Pro zahraniční kapitál je Čína jako druhý největší trh se spotřebitelskou komoditou na světě a největší online maloobchodní trh, je nepochybně »velkým dortem«.

V posledních letech rozsah čínské zahraniční investiční atraktivity neustále roste, což má nejen stabilizovat akcie, zvýšit množství, ale také zlepšit kvalitu. Vzhledem k tomu, že Čína zavádí strategii rozvoje řízenou inovacemi, stává se »výzkum a vývoj« důležitou strategií pro zahraniční investice v Číně. Od »vyrobeno v Číně« po »po společném vytvoření s Čínou« se zahraniční společnosti hluboce integrují s čínským trhem.

FOTO – CRI

Otevřená Čína je přitom ochotná podělit se o »dort« se světem a udělat ho větším. Nová verze »Katalogu průmyslových odvětví, do kterých povzbuzuje Čína zahraniční k investování« prosazovaná letos dosáhla rekordního maxima, zejména přidáním řady vysoce technologických výrobních položek, což otevřelo prostor pro zahraniční investice ke zvýšení jejich přítomnosti v Číně.

Zahraniční kapitál využívá praktické akce k tomu, aby v Číně »udělal více«. Protože vědí, že investice v Číně je investice do budoucnosti.

(pr)