Proč se zahraniční podniky hluboce rozvíjejí v Číně

Čínská vláda zveřejnila ekonomickou výkonnost v květnu a otevřela tak okno pro pozorování pro okolní svět.

V tomto měsíci se v Číně přidaná hodnota průmyslových odvětví nad určenou velikost zvýšila meziročně o 5,6 %. Očekávaný index podnikových výrobních a provozních činností byl 54,3 %, a očekávaný index obchodních činností v odvětví služeb byl 57,0 %, což si nadále udržuje vysokou úroveň. Od ledna do dubna se zisky průmyslových podniků nad určenou velikost zvýšily meziročně o 4,3 % a efektivita podniků se nadále zlepšovala… Celkově čínská ekonomika funguje stabilně a hlavní ukazatele se oživují a pokračují v rostoucím trendu. To také zvyšuje důvěru zahraničních investic v hluboký rozvoj v Číně.

Tato důvěra pramení nejprve z velikosti čínského trhu. V květnu se celkový maloobchodní prodej spotřebního zboží meziročně zvýšil o 3,7 % a ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšil o 1,4 procentního bodu. Zejména spotřeba kulturních a turistických služeb si udržela rychlý růst, s meziročním nárůstem maloobchodních prodejů v oblasti služeb o 7,9 % v prvních pěti měsících, což odráží trvalé oživení čínské endogenní ekonomické dynamiky a neustálé uvolňování spotřebního potenciálu. Během květnových svátků překonalo několik údajů o spotřebě rekordy a čínští turisté cestovali do více než tisíce měst po celém světě. Agentura Bloomberg nedávno uvedla, že prodeje společnosti Apple na čínském trhu v dubnu vzrostly o 52 % a jedním z důležitých důvodů toho je high-end trend na čínském trhu, kde mají spotřebitelé vysoký zájem o výměnu nových zařízení.

Pro podniky je inovace život. Kouzlo čínského trhu spočívá v rychlosti inovací. Podle nejnovějších údajů se v květnu přidaná hodnota high-tech výrobního průmyslu nad určenou velikost meziročně zvýšila o 10,0 %, což je o 4,4 procentního bodu rychlejší než všechna odvětví nad určenou velikost. Výroba high-tech produktů, jako jsou integrované obvody, zařízení pro 3D tisk a plné kontejnerové lodě, rychle roste. Od ledna do května byla meziroční míra růstu investic do high-tech průmyslových odvětví rychlejší než u všech investic do dlouhodobých aktiv… Všechny druhy »zrychlování« ukazují, že čínský zpracovatelský průmysl má zřejmý trend high-tech, inteligentní a zelené transformace a hybnost nové kvalitní produktivity se zrychluje.

Mnoho zahraničních společností se domnívá, že talent a technologické výhody Číny, spolu s aktivní uživatelskou základnou, bohatými scénáři aplikací a kompletním dodavatelským řetězcem, vnesly „zrychlení“ do aplikace jejich inovativních výrobků. Z tohoto důvodu se rozhodly spolupracovat s čínskými společnostmi, aby si udržely globální konkurenceschopnost.

Nejen to, čínský trh rovněž představuje »jezero živé vody« pro světovou ekonomiku. V prvních pěti měsících se celková dovozní a vývozní hodnota čínského obchodu se zbožím zvýšila meziročně o 6,3 % a dosáhla nového historického vrcholu. Ať už poskytuje světu obrovskou »spotřební energii« nebo exportuje špičkové, inteligentní a zelené produkty, Čína vnáší »zrychlení« do světového hospodářského oživení.

Vzhledem k silnému výkonu čínské ekonomiky v letošním roce několik mezinárodních institucí zvýšilo očekávání čínského hospodářského růstu. »Dobrý začátek, prokázání odolnosti« a »trvalé zlepšování« se staly klíčovými výrazy používanými zahraničními médii k hodnocení čínské ekonomiky. Odkud vychází tento výkon? List Asijská ekonomika Korejské republiky se domnívá, že čínský hospodářský růst překročil očekávání a že včasná a účinná reformní opatření jsou nezbytná.

V poslední době vedoucí čínští představitelé uspořádali několik zasedání s cílem dále prohloubit reformy a podpořit čínskou cestu k modernizaci.

V současné době zůstává vnější prostředí komplikované a neustále se proměňuje a čínská domácí ekonomika také čelí určitým obtížím a výzvám, nicméně základy hospodářského oživení a dlouhodobého zlepšování se nezměnily. S neustálým zvyšováním inovační dynamiky, pokrokem makroekonomických politik a prohlubováním reforem a otevírání se světu se očekává, že čínská ekonomika bude pokračovat ve svém vzestupném trendu a bude mít podmínky pro dosažení ročního růstového cíle.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy