Home Zahraničí Proti Netanjahuově vládě vyšlo do ulic přes 130 tisíc Izraelců

Proti Netanjahuově vládě vyšlo do ulic přes 130 tisíc Izraelců

FOTO - Twitter

V Izraeli se v sobotu večer uskutečnily další masové protesty proti vládní politice premiéra Benjamina Netanjahua a jeho plánovaným justičním reformám. Největší demonstrace se konala v oblasti komplexu vládních budov ve východní části Tel Avivu, informovala agentura TASS.

Dav byl poset mořem modrých a bílých izraelských vlajek a mnoho protestujících neslo transparenty s opozičními hesly jako »Pouze demokracie!« a »Zvítězíme!«. Mezi projevy protestující skandovali hesla na obranu demokracie a vyjadřovali ostrou kritiku Netanjahuovy vlády.

Podle izraelské televize Channel 12 se na shromáždění v Tel Avivu dostavilo asi 100 000 lidí. Souběžně se konala opoziční shromáždění v dalších velkých městech. Největší se konalo v Haifě, kde se ho zúčastnilo asi 30 000 lidí, uvedl televizní kanál.

Masové protesty opozice proti Netanjahuovu kabinetu, který složil přísahu koncem loňského roku, probíhají od začátku ledna. Vyvolal je návrh nové vlády na reformu soudnictví, který mimo jiné požaduje omezit pravomoci Nejvyššího soudu a dát kabinetu kontrolu nad výběrem soudců.

Podle opozice reforma podkopává demokratické základy státu. Netanjahu trvá na tom, že jeho vláda vznikla na základě demokratických voleb a navzdory konfrontační rétorice opozice bude realizovat program, pro který hlasovala většina voličů.

(ici, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.