Home Zahraničí Průzkum CGTN: 88,1 % respondentů ocenilo úspěchy Číny v oblasti prevence epidemií...

Průzkum CGTN: 88,1 % respondentů ocenilo úspěchy Číny v oblasti prevence epidemií za poslední tři roky

Podle celosvětového průzkumu veřejného mínění, který vyhlásil think-tank CGTN a Čínský institut veřejného mínění Renminské univerzity v Číně, získala Čína vysoké hodnocení za své úspěchy v oblasti prevence a kontroly covid-19.

Průzkum se týkal 21 zemí, včetně Spojených států, Velké Británie, Francie, Německa a Itálie, z nichž 88,1 % respondentů ocenilo úspěchy Číny v oblasti prevence a kontroly epidemií za poslední tři roky a mezi respondenty z asijských, afrických a latinskoamerických zemí to bylo 93,4 %.

Čína se ve svém tříletém boji proti viru drží zásady »na prvním místě jsou lidé a jejich životy« a optimalizuje svou reakci na epidemii.

Země zahájila největší očkovací kampaň na světě a podařilo se jí ochránit klíčové skupiny obyvatel. Na celém světě dosud zemřelo v důsledku covid-19 více než 6,63 milionu lidí, přičemž počet závažných případů a úmrtí v Číně patří k nejnižším.

Průzkum ukázal, že 71,6 % respondentů uznává dynamické úpravy čínské politiky v oblasti covid-19.

Pokud jde o přípravy Číny na snížení třídy řízení infekčních onemocnění z třídy A na třídu B, 76,2 procenta respondentů považuje příslušná opatření za pozitivní a účinná. Tato opatření zahrnují otevření co největšího počtu klinik pro léčbu horečky, aby se uspokojila poptávka veřejnosti po lékařských službách, zvýšení počtu lůžek na jednotkách intenzivní péče a zajištění včasného přijetí těžce a kriticky nemocných pacientů.

Mezi asijskými, africkými a latinskoamerickými respondenty bylo toto číslo ještě vyšší, a to 82,5 %.

Graphic by CGTN's Yin Yating

Průměrná roční míra hospodářského růstu v Číně za poslední tři roky činila 4,5 procenta. V roce 2022 její HDP přesáhl 121 bilionů jüanů (asi 17,8 bilionu USD).

86,8 procenta celosvětových respondentů ocenilo úsilí Číny při koordinaci prevence a kontroly epidemií s hospodářským a sociálním rozvojem a mezi respondenty z asijských, afrických a latinskoamerických zemí to bylo dokonce více než 91 procent.

Přibližně tři čtvrtiny respondentů ze západních zemí rovněž pozitivně hodnotily činnost Číny v této oblasti.

Graphic by CGTN's Yin Yating

Čína v uplynulých třech letech poskytla více než 120 zemím a mezinárodním organizacím více než 2,2 miliardy dávek vakcíny covid-19 a 153 zemím a 15 mezinárodním organizacím poskytla velké množství ochranných obleků, ventilátorů, masek a dalších potřeb. Podle průzkumu se více než 85 procent respondentů vyjádřilo o přínosu Číny k celosvětové obraně proti covid-19 velmi pochvalně.

V Nigérii a Pákistánu, kam byly čínské vakcíny darovány, věřilo 88 procent respondentů, že čínské vakcíny jsou bezpečné a účinné. Některá západní média kritizovala tříletou čínskou politiku prevence epidemií, ať už zavedla přísné, nebo uvolněné kontroly. Z dotázaných, kteří tyto zprávy považovali za nespravedlivé, jich 77,7 procenta uvedlo, že tyto zprávy jsou politicky zaujaté, zatímco v západních zemích to bylo 70 procent.

Pokud jde o některé země, které zavedly omezení COVID-19 pro čínské cestovatele, více než 70 procent respondentů se domnívá, že politizace epidemie není správná, a přibližně 68 procent uvedlo, že taková diskriminační opatření by měla být okamžitě odvolána.

Průzkum také ukázal, že 96,6 procenta respondentů vyzvalo země, aby odložily předsudky a spojily své síly při řešení problémů.

(pr)

GRAFIKA – CGTN