Home Zahraničí Průzkum CGTN: 91,07 % respondentů považuje za racionální, aby Čína stanovila cíl...

Průzkum CGTN: 91,07 % respondentů považuje za racionální, aby Čína stanovila cíl HDP pro rok 2023 na úrovni kolem 5 %.

Lidé nakupují mořské plody na trhu ve městě Liangungang ve východočínské provincii Ťiang-su, 9. března 2023. FOTO - CFP

Až 91,07 % respondentů celosvětového průzkumu China Global Television Network (CGTN) považuje cíl čínského hospodářského růstu kolem pěti procent pro rok 2023 za racionální a pragmatický, což je v souladu s pravidlem čínského hospodářského rozvoje a také ukazuje, že Čína věnuje větší pozornost kvalitnímu rozvoji.

V průzkumu, který CGTN zveřejnila na anglické, španělské, francouzské, arabské a ruské platformě, hlasovalo 25 700 respondentů.

Pětiprocentní cíl růstu, stanovený na právě probíhajícím Dvou zasedání – nejdůležitější události politického kalendáře země – vzbudil značnou pozornost po celém světě.

Podle »Zprávy o činnosti vlády« rostl čínský HDP v posledních pěti letech ročním tempem 5,2 procenta, což je výrazně více než celosvětové tempo růstu, které ve stejném období činilo přibližně 2,3 procenta. A za posledních deset let rostla čínská ekonomika průměrným ročním tempem 6,2 procenta. V důsledku toho se 87,14 procenta respondentů vyjadřuje pochvalně o kvalitním hospodářském rozvoji Číny a je plno důvěry v její ekonomické vyhlídky.

V posledních letech věnuje Čína stále větší pozornost ochraně ekologického prostředí a zlepšování životní úrovně obyvatel.

Ekologické prostředí se výrazně zlepšilo, spotřeba energie na jednotku HDP klesla o 8,1 % a emise oxidu uhličitého na jednotku HDP se snížily o 14,1 %, uvádí se ve zprávě o práci vlády, která byla v neděli předložena k projednání celostátnímu zákonodárnému sboru.

Úspěchy Číny chválí 81,99 procenta respondentů průzkumu, kteří se domnívají, že největší rozvojová země světa významně přispěla světu v oblasti úspor energie a snižování emisí.

V porovnání s vysokou inflací a prudkým růstem cen, jehož svědky jsou hlavní vyspělé ekonomiky světa, zůstala inflace spotřebitelských cen v Číně v posledním desetiletí stabilní na úrovni přibližně 2 %, uvádí se ve zprávě o práci vlády do roku 2023 a dodává se, že nízká inflace udržuje řád tržní ekonomiky a lépe zaručuje základní životní podmínky lidí.

Čínské úsilí o stabilizaci cen si získalo pochvalu od 81,23 % respondentů.

Respondenti průzkumu rovněž chválí úspěchy Číny v oblasti rozvoje infrastruktury a vědeckých a technologických inovací.

Za posledních pět let se zvýšil počet provozních kilometrů vysokorychlostních železnic z 25 000 kilometrů na 42 000 kilometrů a kapacita letišť se zvýšila na 400 milionů cestujících.

Celkem 89,24 % respondentů považuje výkonnost Číny za vynikající a excelentní.

S poukazem na to, že Čína dosáhla pozoruhodných úspěchů v oblasti vědy a techniky, včetně technologie 5G, umělé inteligence, pilotovaných letů do vesmíru a satelitní navigace, 91,96 procenta respondentů věří, že obrovský skok Číny v oblasti vědy a techniky bude světu lépe prospívat, a dodávají, že to je v ostrém kontrastu s fámou o »technologické hrozbě Číny«, kterou často skloňují někteří západní politici.

Zpráva o práci vlády v roce 2023 ukázala, že Čína zlepší služby pro společnosti financované ze zahraničí, usnadní zahájení přelomových projektů financovaných ze zahraničí a zavede národní zacházení pro podniky financované ze zahraničí.

V průzkumu 86,6 % respondentů věří, že se Čína v letošním roce dále otevře a bude tak prospěšná světu.

(pr)