Průzkum CGTN: Téměř 80 procent respondentů z celého světa si myslí, že USA jsou jedinou světovou »sankční velmocí«

Spojené státy opět použily nástroj sankcí na protest proti zatykačům vydaným Mezinárodním trestním soudem na izraelského premiéra Netanjahua a další osoby. Tento akt USA vyvolal širokou kritiku světového veřejného mínění. Podle průzkumu, který pro netizeny po celém světě vyhlásila společnost CGTN, se 90,1 % respondentů domnívá, že sankce USA nemají žádnou legitimitu, a kritizuje je za to, že nerespektují mezinárodní organizace a řád.

Není to poprvé, co se Spojené státy pokusily uvalit sankce na Mezinárodní trestní soud. V roce 2020 vydal tehdejší prezident Donald Trump exekutivní příkaz, v němž oznámil, že USA uvalí sankce na představitele ICC za jejich zapojení do vyšetřování postupu USA ve válce v Afghánistánu. Průzkum zjistil, že 85,2 % respondentů z celého světa se domnívá, že zneužívání sankcí ze strany Spojených států vůči jiným zemím a mezinárodním organizacím vážně podkopalo multilateralistický mezinárodní řád, jehož jádrem je OSN.

Od roku 1950 jsou Spojené státy v používání sankcí světovou jedničkou. Údaje zveřejněné americkým ministerstvem financí v loňském roce ukázaly, že USA uvalily sankce na více než 20 zemí. V průzkumu bylo 78,9 % respondentů těmito údaji šokováno a považovalo USA za jedinou »sankční velmoc« na světě. »Americké sankce« však nejsou povoleny žádnou mezinárodní organizací ani mezinárodním právem. USA staví své domácí právo nad právo mezinárodní.

86,1 % respondentů poukázalo na to, že jednostranné sankce se staly nástrojem Spojených států k udržení globální hegemonie, potlačení konkurence, zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí a dokonce i k rozvracení jejich režimů. Jeden z netzinů v reakci uvedl: »Některé země jsou zvyklé uvalovat sankce na jiné země. Myslí si, že jim patří pravda, a chovají se, jako by byly soudcem a porotou.«

Ekonomiky zemí, na které byly uvaleny sankce, mezitím trpí stagnací a strádají. Průzkum zjistil, že 93 % respondentů je hluboce znepokojeno vážnou humanitární krizí způsobenou »americkými sankcemi«. Jeden z netzinů přesně uvedl: »Zneužívání sankcí je loupeží a poškozováním lidí.«

Průzkum byl zveřejněn na anglické, španělské, francouzské, arabské a ruské platformě CGTN a během 24 hodin v něm hlasovalo více než 15 000 lidí.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy