Putin: Západní sankční šílenství ohrožuje celý svět

Sankce uvalené západními zeměmi představují hrozbu pro celý svět, prohlásil podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin na plenárním zasedání Východního ekonomického fóra ve Vladivostoku, jehož téma letos zní: »Na cestě k multipolárnímu světu«.

»Pandemii nahradily nové globální výzvy, které představují hrozbu pro celý svět. Mám na mysli sankční šílenství Západu, jeho agresivní pokusy vnutit ostatním zemím model chování, zbavit je suverenity a podřídit je své vůli,« řekl. »Na tom není nic neobvyklého, je to politika, kterou kolektivní Západ provádí už celá desetiletí,« tvrdí ruský prezident.

»Katalyzátorem těchto procesů byla neuchopitelná dominance Spojených států v globální ekonomice a politice, stejně jako jejich tvrdohlavá neochota, či dokonce neschopnost západních elit vidět a uznat objektivní fakta,« zdůraznil Putin. Podle něj tak došlo v poslední době v systému mezinárodních vztahů k »nezvratným, dalo by se říci tektonickým změnám« a výrazně vzrostla role dynamicky se rozvíjejících zemí asijsko-pacifického regionu.


Rusko nemá problém s prodejem surovin

Rusko pak podle Putina nemá žádný problém s prodejem svých energetických surovin, poptávka je vysoká po celém světě a například vývoz energií z Ruska do Číny je na vzestupu. Sankce, které západní státy na Rusko uvalily, podle Putina nefungují.

Ruský prezident řekl, že Západ se sankcemi snažil Rusko odstřihnout od příjmů z prodeje rozsáhlých energetických zdrojů, jimiž Rusko disponuje, to se mu ale nepodařilo. Myšlenku lídrů Evropské unie zavést cenový strop na ruský plyn pak označil za hloupou. Takový krok by podle něj pouze vedl k dalšímu růstu ceny.

Nord Stream 2 je připraven

»Sankce na plynovod Nord Stream 2 zavedli Američané, protože chtějí prodávat více svého drahého plynu,« řekl Putin. Nord Stream 2 už je dokončen, vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa paralelně s plynovodem Nord Stream 1. Německo ale odmítlo vydat provozovateli plynovodu povolení k zahájení komerční činnosti a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by plynovod mohl být zprovozněn.

Návrh na zastropování cen ruského plynu chtějí v pátek v Bruselu projednat ministři zemí EU zodpovědní za energetiku. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes ale řekl, že Česká republika se otázku možného zastropování cen plynu z Ruska pokusí z programu jednání ministrů vyjmout.

Kdo vlastně zavírá kohoutky?

Hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU tak zůstává Nord Stream 1. Ten je ale od minulého týdne mimo provoz, podle Moskvy kvůli technickým problémům kolem jediné funkční kompresorové turbíny, jejíž servis zajišťuje německá společnost Siemens Energy. Údržbářské práce ale komplikují západní sankce zavedené vůči Rusku. Putin řekl, že další turbíny odeslané k údržbě by měly být vráceny přímo do Ruska, pak bude podle něj možné plynovod Nord Stream 1 znovu zprovoznit.

»Polsko zastavilo plynovod Jamal-Evropa,« řekl Putin k plynovodu, který přiváděl ruský plyn přes Bělorusko do Polska a do Německa. Stejně tak Ukrajina se v květnu z vlastní iniciativy rozhodla zastavit tranzit ruského plynu přes měřicí stanici Sochranovka. Objem ruského plynu dodávaného do EU přes ukrajinské území se tak snížil zhruba o třetinu.

Putin řekl, že Gazprom stojí o dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu a je připraven spolupracovat s jakoukoliv zemí, která projeví zájem. Zprovoznit je tak podle něj stále možné i plynovod Nord Stream 2, i když ruský plyn by měl být primárně určen k podpoře rozvoje Ruské federace.

Nejchudším zemím hrozí nedostatek

Putin v projevu na plenárním zasedání Východního ekonomického fóra dále varoval, že současné překotné západní nákupy potravin vyvolávají prudký růst cen, což může mít za následek tragédii pro nejchudší země. »Prudký růst cen na světových trzích by se mohl stát skutečnou tragédií pro většinu nejchudších zemí, které se potýkají s nedostatkem potravin, energie a dalšího životně důležitého zboží,« řekl.

Ruský prezident upozornil, že »nejchudší země ztrácejí přístup k základním potravinám, protože jejich skupování vyspělými zeměmi vyvolává prudký růst cen«. »Jestliže v roce 2019 podle OSN pociťovalo vážný nedostatek potravin 135 milionů lidí na světě, nyní se jejich počet zvýšil 2,5krát, na 345 milionů lidí. To je prostě hrozné,« zdůraznil Putin.

Spolupráce nakonec převládne

Minimálně v asijsko-pacifickém prostoru ale nakonec podle Putina zvítězí navzdory neklidnému období »logika spolupráce«. »Moderní globální ekonomika a celý systém mezinárodních vztahů prochází složitým obdobím, ale jsem si jist, že logika spolupráce, sdružování potenciálu a vzájemného prospěchu, které se drží zde zastoupené země a naši přátelé v regionu, určitě zvítězí,« řekl Putin.

»Rozumné využití silných stránek a konkurenčních výhod asijsko-pacifických států a jejich tvůrčí partnerství otevře před našimi národy nové, kolosální možnosti. Jsme připraveni spolupracovat v zájmu úspěšné budoucnosti a jsme vděčni našim partnerům za to, že se na této práci podílejí,« zdůraznil Putin na závěr svého vystoupení před účastníky Východního ekonomického fóra.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Putin sám je hlavně šílenec, co ho sem vůbec strkate? Rusum by se vůbec neměl dávat na ty jejich žvásty prostor!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy