Home Pel mel Věda a příroda Pytláctví nosorožců je v Namibii na vzestupu

Pytláctví nosorožců je v Namibii na vzestupu

Ilustrační foto nosorožce černého FOTO - pixabay

Pytláci v Namibii loni zabili 87 ohrožených nosorožců, což je rekordní počet a téměř dvojnásobek oproti předloňskému roku, kdy jich usmrtili 45. S odkazem na namibijské činitele a údaje namibijské vlády o tom informuje zpravodajský web BBC.

Většina z nosorožců se stala obětí pytláků v národním parku Etosha na severozápadě Namibie.

V posledních desetiletích počet nosorožců v Africe výrazně klesl v souvislosti s poptávkou po rozích těchto zvířat v Číně a ve Vietnamu. Rohy nosorožců se používají v tradiční čínské medicíně, přestože neexistují důkazy o jejich účinnosti v boji proti nemocem. Ve Vietnamu jsou nosorožčí rohy naopak vystavovány jako znak bohatství.

Loni pytláci převážně v Etoshe zabili 61 černých a 26 bílých nosorožců, uvedlo namibijské ministerstvo životního prostředí.

»S vážnými obavami zaznamenáváme, že náš vlajkový národní park Etosha, je místem pytláctví,« řekl mluvčí ministerstva životního prostředí, lesnictví a cestovního ruchu Romeo Muyunda.

Nalezeno v Etoshe podle něj bylo 46 mrtvých nosorožců. Ohroženějším druhem je nosorožec černý, kterých žije již jen něco přes 5000.

Mezinárodní zločinecké gangy nyní používají sofistikované vybavení, které zvířata vystopuje, uspí a pak jim pytláci uříznou roh a nechají je vykrvácet.

V Jihoafrické republice a Botswaně ochránci přírody dokonce odřezávali nosorožcům rohy, aby je ochránili před pytláky, a zachránili jim tak život.

Naopak počet slonů, kteří se stali obětí pytláků, v Namibii zásluhou ochránců přírody výrazně kles ze 101 v roce 2015 na čtyři v loňském roce.

(mac, čtk)

FOTO – wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/GNU FDL/7 April 2011/TUBS, safaribooking.com